"Król Bólu" gromadzi utwory z równych okresów twórczości Dukaja. Obok starszych tekstów w tomie znalazły się cztery nowe: "Linia oporu", "Oko potwora", "Król Bólu i pasikonik" oraz "Piołunnik".

Jacek Dukaj w swojej twórczości udowadnia, że konwencja fantastyczna nie wyklucza zajmowania się poważnymi pytaniami bez uszczerbku dla wciągającej fabuły i oszałamiających wizji. Dukaj (ur. 1974) dał się poznać szerszej publiczności w roku 2002, jako autor opowiadania "Katedra", na podstawie którego Tomasz Bagiński nakręcił swój nominowany do Oscara film.

Czytelnicy polskiej fantastyki poznali go jednak jeszcze w 1989 r. kiedy to zadebiutował "Złotą Galerą". Potem ukazały się zbiory "W kraju niewiernych" (2000) i kolejne powieści "Czarne oceany" (2001), "Inne pieśni" (2003), "Perfekcyjna niedoskonałość" (2004). W 2007 roku ukazał się "Lód" uznawany przez wielu czytelników za najlepszą powieść Dukaja, za którą autor otrzymał Nagrodę Kościelskich i Europejską Nagrodę Literacką.


Kolejna powieść Dukaja - "Wroniec" - to baśń o stanie wojennym opracowana graficznie przez Jakuba Jabłońskiego. Kilkuletni Adaś wyrusza na poszukiwanie swoich rodziców porwanych przez złowrogiego, czarnego Wrońca. Pomaga mu silny Pan Beton, a na swej drodze spotyka Milipantów, Bubeki, Suki, GAZ, panów opornych i cały korowód postaci i zjawisk zmetaforyzowanych i zmitologizowanych przez dziecięcą wyobraźnię. "Wroniec" nominowany jest do nagrody Angelus.

Tom "Król Bólu" ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego.