„Urodziny Asteriksa i Obeliksa: Złota księga” będzie 34 albumem z przygodami dwóch sympatycznych galów. Komiks ukaże się w Europie (wliczając w to Polskę) 22 października. Smakowitymi dodatkami mają być przewodnik kulinarno-turystyczny po Galii oraz sławne obrazy przerobione na modłę asteriksową. Tajemnicą pozostaje czy nareszcie poznamy przepis na magiczny napój (poza oczywistymi składnikami: jemiołą i homarem).

Oprócz samego albumu Francuzi przygotują wiele innych atrakcji. Eskadra akrobatyczna o naziwe "Patrol Francji" narysuje na niebie słynnego Gala na potrzeby dwuminutowego, jubileuszowego filmu, który będzie dostępny na www.asterix.com i na portalu YouTube.

Reklama

Komiksy autorstwa Rene Goscinnego i Alberta Uderzo z udziałem walecznych wojowników Asteriksa i Obeliksa to pełne humoru opowieści o walce celtyckich plemion z rzymskim najeźdźcą. Niepokonana osada w Armoryce (część Bretanii) opiera się inwazji dzięki magicznemu napojowi, który daje nadludzką siłę i prawie zawsze wyciąga bohaterów z opresji. Podczas swoich wypraw Asterix zwiedził niemal całą Europę (nie był u Słowian) a także zawitał do Ameryki, Palestyny oraz Indii.

Pierwsze odcinki Asterixa ukazały się we francuskim magazynie "Pilote". Renee Gościnny, poza postacią wąsatego wojaka stworzył też najsłynniejszego cowboya – Lucky Lucke'a. Bez wsparcia rysunkowego opublikował wiele opowiadań o sympatycznym, choć nieco niesfornym Mikołajku, którego przygody były tłumaczone na wiele języków (w tym polski: „Mikołajek” i niemiecki: „Der Kleine Nick”)