Kolejne miejsca zajęli:

Reklama

2. James Patterson (50 milionów dolarów) Sławę i pieniądze zapewniły mu thrillery o policyjnym psychologu Aleksie Crossie, które adaptowano na duży ekran, powierzając główną rolę Morganowi Freemanowi. Na liście bestsellerów znajduje się także nowa seria thrillerów, której przewodnią postacią jest detektyw Lindsay Boxer.

3. Stephen King (45 milionów dolarów) Autor najczarniejszych opowieści takich jak „Lśnienie”, „To” czy „Łowca snów”. Jego czterdzieści powieści sprzedało się na całym świecie w nakładzie ponad 400 milionów egzemplarzy.

4. Tom Clancy (35 milionów dolarów) Mistrz thrillerów. Debiutował „Polowaniem na Czerwony Październik”, która wkrótce stało się również przebojem kinowym z Seanem Connerym i Alekiem Baldwinem w rolach głównych.

5. Danielle Steel (30 milionów dolarów) Swoimi romansami uwodzi i rozrzewnia serca nastolatek i staruszek. Jej powieści „Zupełnie obcy człowiek”, „Głęboka miłość”, „Klejnoty”, „Bezpieczna przystań” znalazły miejsce również na małym ekranie.

6. John Grisham (25 milionów dolarów) Autor thrillerów prawniczych. Sławę przyniosła mu opublikowana w 1991 roku powieść „Firma”, którą przeniósł na ekran Sidney Pollack, w głównej roli obsadzając Toma Cruisa.

7. Dean Koontz (25 milionów dolarów) Autor poczytnych thrillerów i horrorów, które doczekały się także swojej ekranizacji, jak „Odwieczny wróg” z Benem Affleckiem i Peterem O'Toolem czy „Zwierciadło zbrodni” ze Stephenem Baldwinem.

8. Ken Follett (20 milionów dolarów) Przełomem była dla niego wydana w 1978 roku powieść „Igła”. Pisze głównie thrillery i powieści o tematyce wojennej. Do jednego z najbardziej znanych tytułów należy saga historyczna „Filary ziemi”, która sięga czasów średniowiecza.

9. Janet Evanovich (17 milionów dolarów) Stworzona przez nią postać Stephanie Plum to żeński odpowiednik Brudnego Harry’ego. Plum jest łowczynią nagród, która łączy poszukiwania kryminalistów z tropieniem drugiej połówki. Tytuły powieści Evanovich brzmią jak poradnik młodego yuppie: „Po pierwsze dla pieniędzy”, „Po drugie dla forsy” ,„Po trzecie dla draki”, „Po czwarte dla grzechu”.

10. Nicholas Sparks (16 milionów dolarów) Znany przede wszystkim jako autor „Pamiętnika”, w którym przedstawia powojenną love story. Powieść w 2004 roku zekranizował Nick Cassavetes. Filmowej adaptacji doczekało się aż sześć spośród szesnastu wydanych dzieł.