Co czytać dzieciom? LISTA ulubionych książek
1
Książka bez liter, za to z wieloma bohaterami. Przez kolejne strony dziecko śledzi losy postaci, które wędrują przez miasto – każda w innym celu. Możliwości, jakie daje Mamoko, są ogromne, dlatego „czytanie” za każdym razem może wyglądać inaczej. Można analizować, co dzieje się z zapłakanym króliczkiem, który zgubił rodziców. Można kibicować Żyrafie, która biegnie przez całą książkę, by rzucić się do gaszenia pożaru. Można szukać szczegółów i dostrzegać analogie. A do tego książka jest pięknie wydana, sztywna, więc doskonale sprawdzi się np. w podróży samochodem.
Autorzy: Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński (www.hipopotamstudio.pl)
Media
2
Kuki wyczarowuje swego klona, by zastąpił go w nudnych zajęciach. Gdy klon zdobywa magiczną moc zaczyna pojedynek z prawdziwym Kukim. Na niesamowitej wyspie Kuki, Gabi i Blubek toczą niebezpieczną walkę. Przygodowa powieść o ogromnym tempie. Świetne postaci młodych bohaterów, autentyczne przyjaźni i konflikty.
Andrzej Maleszka (Znak)
Media
3
Książka opowiada o przygodach trzech kotów: Hermana, Zofii i Gienia. Mieszkają one z Dużym, który jest człowiekiem. Koty mają różne zwariowane pomysły. Nie zawsze panuje u nich zgoda i często bałaganią. Są przemądrzałe, na przykład Gienio prowadził wykład na temat " Zwiększenia powierzchni do głaskania metodą przyjmowania większej ilości pożywienia".
Trojanowski Tomasz (Literatura)
Media
4
Mały wiking Halibut Straszliwa Czkawka Trzeci uchodzi wśród rówieśników za nieudacznika. A przed nim trudne zadanie: by zostać wojownikiem, każdy chłopiec z plemienia musi złapać smoka i wytresować go do polowania. Czkawka ma z tym jednak pewne kłopoty.
Cressida Cowell
Media
5
"Bajka o łaciatym słoniu Bombiku" opowiada o jedynym na świecie słoniu z łatą, której nie potrafi zaakceptować swojej łaty. Bombik musi nauczyć się jak być sobą, jak pokonać swój wstyd.
Bogusław Zeman SSP (Edycja Świętego Pawła)
Media
6
opowieści o Panu Kuleczce i jego zwierzęcych przyjaciołach: wygadanej kaczce Katastrofie, filozofującym psie Pypciu i mówiącej (co prawda jedynie „Nie”) muszce Bzyk-Bzyk. Ciepłe, inteligentne, ale i momentami niesamowicie zabawne historie pomagają oswoić dziecięce strachy, m.in. przed złymi snami czy ciemnością.
Autor: Wojciech Widłak (Media Rodzina)
Media
7
Mama Mu, bardzo nietypowa krowa, wiecznie przekomarzająca się ze swym najlepszym przyjacielem Panem Wroną, wiecznym marudą. Mama Mu jeździ na rowerze, odwiedza bibliotekę, a nawet chodzi na basen. I ponad wszystko uwielbia nurkować. Książka o trudach przyjaźni, pomagania wbrew własnej wygodzie i realizacji pasji – inspirująca, zabawna, mądra.
Jujja Wieslander, Tomas Wieslander (Zakamarki)
Media
8
Staruszek Petson wiódł spokojne, ale jakże smutne życie, nim pojawił się pod jego dachem kot Petson. Cwany futrzak potrafi wprowadzić niezły zamęt, nie umie usiedzieć na miejscu, a do tego bywa obrażalski. Ale nie tylko on sprawia, że gospodarstwo uważane jest przez sąsiadów za co najmniej dziwne. Niezwykłe przygody gadającego kota i jego właściciela, którzy odnoszą się do siebie z szacunkiem, choć zdarza im się zrobić coś, czego żałują. Lekcja empatii i wrażliwości dla każdego malucha i rodzica.
Sven Nordqvista (Media Rodzina)
Media
9 Literatura skandynawska. Czyli przede wszystkim Astrid Lindgren i jej "Nils Paluszek, zbiór opowiadań dla dzieci", Emil ze Smalandii, Pippi Långstrump; Karlson z Dachu i Ronja, córka zbójnika. Dla młodszych dzieci seria o Albercie Gunilli Bergström wydana przez Zakamarki. To seria książeczek o chłopcu, wychowywanym przez tatę. Krótkie historie i zwyczajne problemy małego Alberta. Chłopiec ma czasem problemy z zaśnięciem, a czasem z wyjściem do przedszkola. Czasem pojawia się też tajemniczy, niewidzialny przyjaciel Molgan.
dziennik.pl
10 Literatura brytyjska. Roald Dahl i jego "Charlie i fabryka czekolady", "Wiedźmy" i "Matylda". Christianna Brand i "Niania Matylda w mieście" (Znak), Mary Norton "Gałka od łóżka" wydana przez wydawnictwo Dwie Siostry z ilustracjami legendarnego Jana Marcina Szancera. A także seria o Misiu Paddingtonie Michaela Bonda wydawna przez wydawnictwo Znak.
Media
11 Polecamy też książki nowe, ale już sprawdzone przez jury (wśród osób dorosłych są w nim też, a może nawet przede wszstkim dzieci) konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą. Ten plebiscyt to jeden z elementów programu „Przecinek i Kropka”, który ma na celu rozwijanie w dzieciach pasji do książek, zaszczepianie im nawyku czytania.
Media
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję