Wielcy zapomniani Polacy, którzy zmienili świat [GALERIA]
1 Pochodzący z mieszkającej we Lwowie rodziny żydowskiej Stanisław Ulam był wybitnym matematykiem, który wraz z naukowcami z całego świata, pracował najpierw nad bombą atomowej, a następnie wodorową. Przeprowadził statystyczne badania rozgałęziania i powielania neuronów.
Media
2 Nazywany "Kolumbem kinematografii" inżynier, konstruktor, wynalazca i operator filmowy. Skonstruował między innymi pierwszą na świeci kamerę filmową o napędzie automatycznym - aeroskop. Był również operatorem filmowym, reżyserem i twórcą kilkunastu filmów powstałych na przełomie XIX i XX wieku.
Media
3 Znany głównie jako pierwszy prezydent RP, był przede wszystkim inżynierem - konstruktorem. Jest autorem prawie wszystkich elektrowni wodnych w Szwajcarii.
Media
4 Najstarszy syn Adama Mickiewicza zyskał uznanie pomagając Polakom na emigracji i sprawie odzyskania niepodległości przez Polskę. Mówiono o nim "strażnik ojcowskich pamiątek", "ambasador sprawy polskiej" i "godny promotor dzieł ojca".
Media
5 O Józefie Kosackim, wynalazcy, inżynierze elektryku mówiono, że to „człowiek, który przyczynił się do wygrania II wojny światowej” przez aliantów – jesienią 1941 roku wykrywacz min skonstruowany przez Kosackiego został wprowadzony do Armii Brytyskiej jako „Polish Mine Detector”. Józef Kosacki zrzekł się dobrowolnie patentu na opracowany wynalazek, który później – po pewnych modyfikacjach – stosowany był w wielu armiach aż do lat 90. XX wieku.
Media
6 Zygmunt Karasiński - skrzypek, pianista, saksofonista, kompozytor, dyrygent. Był autorem takich utworów, jak "Czy pamiętasz tę noc w Zakopanem", "Każdemu wolno kochać", "Czy pani mieszka sama?".
Media
7 Występujące u ludzi rodzaje krwi oznaczone są literami A, B, AB lub O. Nazwy te zostały wprowadzone stosunkowo niedawno, bo dopiero w XX wieku, a dokonał tego Polak Ludwik Hirszfeld. W ten sposób medycyna światowa uzyskała możliwość bezpiecznego przetaczania krwi chorym zgodnie z przyjętą zasadą zgodności grup.
Media
8 Rozchwytywana przez najsłynniejsze teatry operowe świata, Ada Sari promowała Polskę na europejskich, amerykańskich, a nawet afrykańskich scenach. Podbijała świat swoim niesamowitym głosem i talentem aktorskim.
Media
9 Pochodzący z Sieradza Antoni Cierplikowski stał się mistrzem fryzjerstwa o światowej sławie. Jego klientkami były takie gwiazdy, jak Mata Hari, Marlena Dietrich, Brigitte Bardot, Edith Piaf, Greta Garbo czy Eleonora Roosevelt. Jednym z jego największych osiągnięć było rozpropagowanie strzyżenia "na chłopczycę".
Media
10 Genialny konstruktor, Mieczysław Bekker, który miał ogromny udział w przygotowaniu wyprawy człowieka na Księżyc jest prawie nieznany w Polsce i nawet pomijany w Stanach w Stanach Zjednoczonych, gdy mówi się o przełomowym wydarzeniu w dziejach ludzkości – lądowaniu człowieka na Srebrnym Globie.
Media
11 Zwana "Matką trędowatych", a także "Polską Matką Teresą", Wanda Błeńska 43 lata swojego życia poświęciła leczeniu osób dotkniętych trądem w Afryce.
Media
12 „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat – część 2” to kontynuacja bestsellerowej książki Marka Boruckiego, wydobywającej z narodowej niepamięci ludzi, których dokonania miały znaczący wpływ na historię kultury i cywilizacji, i którzy w świecie osiągnęli wiele: sławę, szacunek, uznanie, duże pieniądze. Autor przedstawia sylwetki kolejnych rodaków, których znać powinien każdy: wybitnych muzyków, kompozytorów, artystów, naukowców, inżynierów; prezentuje ich osiągnięcia, opisuje nieznane fakty z ich życia. Z ich dorobku wciąż korzystają ludzie na całym świecie, podczas gdy w Polsce wiadomo o nich niewiele. Czas to zmienić.
Media