Od trzech lat Warszawa, organizator Nocy Muzeów, prezentując ofertę zgłoszonych placówek, szczególnie poleca odwiedzenie debiutantów - czyli tych, którzy w Nocy biorą udział po raz pierwszy.

W Warszawie mamy nową instytucję kultury – Muzeum Historii Żydów Polskich, które na Noc Muzeów przygotowało bardzo bogaty program: prezento­wana będzie m.in. multimedialna instalacja Pétera Forgácsa, oparta o archiwalny materiał filmowy, odbędzie się koncert zespołu Alte Zachen, dyskusja architektów z udzielam projektanta muzeum Rainera Mahlämaki, rodzinna gra muzealna oraz spacery po nowym budynku z objaśnieniem jego symboliki.

Reklama

Drugi z debiutantów Stadion Narodowy, także zaprasza na wiele atrakcji m.in. wejście na oświetloną płytę, obejrzenie boiska z loży dla VIP-ów, obejrzenia możliwości olbrzymiego telebimu oraz sprawdzenie doskonałej akustyki stadionu.

Jedną z ciekawszych propozycji na 18 maja będzie wycieczka do fabryki Wedla, podczas której będzie można poznać historię zakładu, skosztować czekolady, obejrzeć taśmę produkcyjną. Jednorazowo będzie mogła wejść grupa 20-osobowa z dowodami osobistymi o pełnych godzinach, począwszy od godz. 20.00.

Podczas Nocy Muzeów swoje drzwi dla zwiedzających otworzy także Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Jak wygląda gabinet premiera i sala posiedzeń Rady Ministrów? Gdzie szef rządu przyjmuje zagranicznych gości? Jak przygotowuje się konferencję prasową? Tego wszystkiego będzie się można dowiedzieć zwiedzając najbardziej reprezentacyjne sale oraz mniej znane miejsca w Kancelarii Premiera. Nie zabraknie też niespodzianek.

Wejście w godzinach 19.00-1.00 (ostatnie wejście o północy), konieczny dowód tożsamości.

Warszawska Noc Muzeów wychodzi już poza granice stolicy, bowiem tym roku zaprasza Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, które pisze w zgłoszeniu: "Tego wyjątkowego majowego wieczoru zapraszamy wszystkich do Sulejówka do ogrodu i Dworku Milusin, aby zwiedzając z latarkami jego zakamarki, posłuchać ciekawych opowieści o wydarzeniach i miejscach z nim związanych. W sąsiedniej Willi Bzów będzie można oglądać pokonkursową wystawę fotograficzną „Barwy nieobojętne”. Oprócz nocnego zwiedzania ogrodu, w Willi Bzów będą czekać atrakcje dla dzieci i dorosłych, przy filiżance dobrej herbaty i sucharach cynamonowych z cukrem." Wejście godz. 18.00 I tura, godz. 20.00 II tura.

Reklama

Do Nocy Muzeów przyłączają się także placówki dyplomatyczne. Ambasada Irlandii zaprasza do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, przy ul. Dobrej 56/66 na wystawę "40/40/40" z Irish State Art Collection (Irlandzkich Państwowych Zbiorów Sztuki), zorganizowaną przez Department of Foreign Affairs and Trade (Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu) oraz Office of Public Works. Prace zostały stworzone przez 40 artystów poniżej 40 roku życia, którzy są Irlandczykami lub postanowili osiąść w Irlandii. Jednocześnie cały projekt ma na celu uczczenie 40. rocznicy przystąpienia Irlandii do Unii Europejskiej

Podczas Nocy Muzeów będzie można zobaczyć zbiory muzeum jednego w swoim rodzaju z zabytkami, których nie ma. Projekt „Muzeum utracone”, prezentuje wybrane dzieła utracone z prowadzonego przez MKiDN katalogu, zakłada zebranie w jednym miejscu i pokazanie w ultranowoczesnej formie materialnego dorobku kultury utraconej na przestrzeni wieków. Nadrzędnym założeniem projektu jest poszukiwanie nowych sposobów popularyzowania wiedzy na temat utraconego dziedzictwa narodowego i szukania możliwości dotarcia do utraconych, w tym szczególnie w czasie II wojny światowej, obiektów kultury. Prezentacje będzie można oglądać na fasadzie Pałacu Prezydenckiego przy Krakowskim Przedmieściu.

Program Nocy Muzeów 2013 w Warszawie można znaleźć tutaj.