Pałac Prezydencki już po raz kolejny przyłącza się do akcji. Na Krakowskie Przedmieście zaprasza osobiście...Bronisław Komorowski. Prezydent powiedział, że ma ochotę przynajmniej jedną bądź parę grup osobiście po pałacu oprowadzić, bo - jak mówił - zmiany są duże. Przyznał, że bywały takie chwile, kiedy nie był pewny, czy ktoś go nie spyta czy to nie aby portret jego prapradziadka. Bo niektóre z daleka pachniały szabrem na terenie ziem odzyskanych - powiedział Bronisław Komorowski.

Reklama

Teraz w Pałacu Prezydenckim każdy zwiedzający, ale i goście oficjalni, będą mogli zobaczyć fragment piękniej, ciekawej, ale i godnej historii, a także kultury polskiej - dodał prezydent. Wyliczał, że wiszą sztandary polskie, związane z polską tradycję, są elementy dumy, takie jak kopia Konstytucji 3 maja czy pierwsza Konstytucja dla Europy napisana przez Wojciecha Jastrzębowskiego w roku 1831.

Prezydent podkreślił, że to ma trochę służyć opowieści o Polsce, pokazania Polski dumnej, Polski z dorobkiem, Polski także kulturalnej, bo do obejrzenia są między innymi obrazy rodem z Rogalina z galerii Raczyńskich. Pałac Prezydencki je przygarnął na czas remontu samego Rogalina. Po raz drugi w Nocy Muzeów bierze udział Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. W ubiegłym roku resort odwiedziły 834 osoby, a chętni czekali w kilkudziesięciometrowej kolejce.

MSW będzie można zwiedzić od piwnic aż po gabinet ministra, mówi rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak. Będzie można zobaczyć, co widział z okna generał Kiszczak i jak wygląda sala, w której planowano wprowadzenie stanu wojennego. Ta sala wygląda dokładnie tak, jak ponad 30 lat temu. Wizytę w resorcie planuje jego szef Bartłomiej Sienkiewicz. Małgorzata Woźniak poinformowała, że zwiedzający otrzymają tabletki na bezsenność, ale szczegółów nie chciała zdradzić.

Tegoroczna Noc Muzeów w MSW będzie poświęcona pamięci Krzysztofa Kozłowskiego, niedawno zmarłego pierwszego niekomunistycznego ministra spraw wewnętrznych. W jej trakcie odbędzie się premiera projektu "10 historii z 10 miesięcy".

W akcji, jak co roku, uczestniczy wojsko - mówi rzecznik MON Jacek Sońta. Wszystkich chętnych zaprosił do zwiedzenia ekspozycji między innymi w Muzeum Wojska Polskiego, w sali tradycji Garnizonu Warszawskiego, a także do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i na okręt Błyskawica.

W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 roku w Poznaniu. W Warszawie odbywa się po raz dziesiąty. Do udziału w imprezie zgłosiło się 210 placówek.