Nie będzie polsko-rosyjskiej wystawy malarstwa Henryka Siemiradzkiego - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. Ekspozycja miała być częścią obchodów Roku Polski w Rosji i Roku Rosji w Polsce. Na początku 2015 roku wernisaż miał się odbyć w Moskwie, później wystawa miała gościć w Krakowie i Warszawie.

Reklama

Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew powiedziała IAR, że ze względu na sytuację polityczną i ekonomiczną ministerstwo kultury prosi o zawieszenie przygotowań do wystawy.Dyrektor Gołubiew dodała, że nie wiadomo, czy strona rosyjska będzie chciała wypożyczyć na wystawę w Moskwie eksponaty z Muzeum Narodowego. Henryk Siemiradzki był bardzo popularnym malarzem XIX wieku, przedstawicielem akademizmu. Jego dzieła są wystawiane w muzeach narodowych Polski, Ukrainy i Rosji.

W ubiegłym tygodniu minister kultury Bogdan Zdrojewski powiedział, że w kontekście konfliktu na Wschodzie plany dotyczące Roku Polskiego w Rosji powinny zostać zmienione. Do tej pory z udziału w obchodach zrezygnował IPN. Rok Polski w Rosji i Rok Rosji w Polsce w zamyśle inicjatorów ma skupić się na kwestiach kulturalnych, naukowych i gospodarczych, a kwestie polityczne mają zostać ograniczone do minimum.