Prace Igora Mitoraja znajdują się w kilkudziesięciu muzeach i reprezentacyjnych miejscach wielu miast. Można je podziwiać między innymi w dzielnicy Paryża La Défense, w muzeum olimpijskim w Lozannie oraz w Los Angeles. W 1995 roku monumentalna rzeźba artysty - Thsuki-No-Hikari - została zakupiona przez British Museum i na stałe umieszczona przed jego wejściem. Rzeźby i rysunki Igora Mitoraja pokazano na 120 wystawach indywidualnych na całym świecie.

Reklama

Najczęściej pojawiającym się tematem w pracach artysty jest ludzkie ciało, a często tylko jego fragmenty, jak głowa, twarz, tors czy stopa. Charakterystyczną cechą rzeźb Mitoraja są zniekształcenia i okaleczenia ciał. W jego pracach widać inspirację sztuką antyczną. Zafascynowany pięknem greckiej i rzymskiej rzeźby antycznej artysta tworzył figury bogów, herosów, centaurów i tytanów odlane w brązie, czy kute w marmurze.

Od 1968 roku mieszkał za granicą. Na stałe osiadł w miasteczku Pietrasanta w Toskanii, w 1979 roku. Cztery lata później otworzył tam swoją pracownię.

W 2005 roku Igor Mitoraj został uhonorowany Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej, w maju tego roku (2014) otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Igor Mitoraj zmarł 6 października. O jego śmierci poinformowały zagraniczne media, a włoska "La Repubblica" określiła go mianem "jednego z największych współczesnych artystów".

Reklama

Rzeźbiarz w ciele

Igor Mitoraj urodził się 26 marca 1944 roku w niemieckiej miejscowości Oederan w Rudawach. Ukończył studia w Krakowskiej Szkole Sztuki, a następnie został studentem Tadeusza Kantora w Akademii Sztuk Pięknych, gdzie zajmował się malarstwem. Debiutancką wystawę zaprezentował w 1967 roku w krakowskiej galerii Krzysztofory. Rok później, za radą mistrza Kantora, wyjechał z Polski i tworzył za granicą.

Przebywał głównie we Francji i we Włoszech. W Paryżu krótko studiował w Ecole Nationale des Beaux-Arts. Artysta wiele podróżował po świecie, między innymi po Ameryce Środkowej.

W stolicy Francji Mitoraj zaczynał jako malarz i grafik, w 1976 roku miał wystawę w galerii La Hune w Dzielnicy Łacińskiej, związanej z księgarnią o tej samej nazwie. Rok później zajął się rzeźbą. Wkrótce potem otrzymał propozycję przygotowania wystawy dla galerii ArtCurial w Paryżu, prowadzonej przez bratanka ówczesnego prezydenta Francji, Mitteranda. By przygotować prace, Mitoraj wyjechał na rok do centrum artystycznych odlewni w brązie oraz kamieniarzy pracujących w marmurze w Pietrasanta, we Włoszech. Tam powstały pierwsze brązy Mitoraja oraz pierwsze monumentalne rzeźby z białego marmuru z Carrary. Artysta wzorował się na twórczości Michała Anioła i Antonia Canovy.