Pieśń powstała podczas słynnej bitwy o Monte Cassino w czasie II wojny światowej, na krótko przed zdobyciem przez Polaków klasztoru na szczycie góry, obsadzonego przez Niemców.

Reklama

Tekst napisał Feliks Konarski, a muzykę - Alfred Schuetz. Po wojnie Schuetz osiadł w Brazylii, a potem przeniósł się Monachium, gdzie zmarł w 1999 roku nie pozostawiając spadkobierców. W związku z tym prawa autorskie do stworzonej przez niego muzyki do "Czerwonych maków na Monte Cassino" przypadły Wolnemu Państwu Bawarii.

Teraz władze niemieckiego landu przekazały je Polsce. Porozumienie w tej sprawie podpisano dziś w Monachium. Oprócz Artura Nowaka-Fara i Alberta Fuerackera w uroczystości uczestniczył konsul generalny RP w stolicy Bawarii, Andrzej Osiak.

Albert Fueracker powiedział, że Bawaria chętnie wychodzi naprzeciw prośbie Polski w tej sprawie. Z kolegi polski wiceminister spraw zagranicznych podkreślił, że ten gest jest istotny, bo pieśń stanowi szczególne dobro kultury i ma dla Polaków zarówno historyczne jak i emocjonalne znaczenie.

"Czerwone maki na Monte Cassino" do dziś są chętnie wykonywane na różnego rodzaju uroczystościach patriotycznych. Pieśń po raz pierwszy zabrzmiała na akademii po zdobyciu przez żołnierzy Monte Cassino.