Pieśń powstała podczas słynnej bitwy o Monte Cassino w czasie II wojny światowej, na krótko przed zdobyciem przez Polaków klasztoru na szczycie góry, obsadzonego przez Niemców.

Reklama

Tekst napisał Feliks Konarski, a muzykę - Alfred Schuetz. Po wojnie Schuetz osiadł w Brazylii, a potem przeniósł się Monachium, gdzie zmarł w 1999 roku nie pozostawiając spadkobierców. W związku z tym prawa autorskie do stworzonej przez niego muzyki do "Czerwonych maków na Monte Cassino" przypadły Wolnemu Państwu Bawarii.

Teraz władze niemieckiego landu przekazały je Polsce. Porozumienie w tej sprawie podpisano dziś w Monachium. Oprócz Artura Nowaka-Fara i Alberta Fuerackera w uroczystości uczestniczył konsul generalny RP w stolicy Bawarii, Andrzej Osiak.

Albert Fueracker powiedział, że Bawaria chętnie wychodzi naprzeciw prośbie Polski w tej sprawie. Z kolegi polski wiceminister spraw zagranicznych podkreślił, że ten gest jest istotny, bo pieśń stanowi szczególne dobro kultury i ma dla Polaków zarówno historyczne jak i emocjonalne znaczenie.

"Czerwone maki na Monte Cassino" do dziś są chętnie wykonywane na różnego rodzaju uroczystościach patriotycznych. Pieśń po raz pierwszy zabrzmiała na akademii po zdobyciu przez żołnierzy Monte Cassino.

Reklama