Reklama

Laureat jest pewien, że będzie zapamiętany przede wszystkim jako pisarz. Bronisław Wildstein powiedział, że literatura jest najgłębszą rzeczą, którą jest w stanie stworzyć. Publicystyka, mimo że ważna, jest jego zdaniem bardziej „doraźna”.

Minister kultury Piotr Gliński wspominał, że dla jego pokolenia Bronisław Wildstein był bohaterem. Wicepremier wspominał swoją działalność w Studenckim Komitecie Solidarności i podkreślał, że krakowski oddział tej organizacji, w którym działał Bronisław Wildstein, był niedoścignionym wzorem.

W dorobku Bronisława Wildsteina są takie powieści jak: „Mistrz”, „Dolina Nicości” czy „Ukryty”, ale także zbiory opowiadań: „O zdradzie i śmierci” czy „Przyszłość z ograniczoną odpowiedzialnością”. Bronisław Wildstein urodził się w Olsztynie w 1952 roku. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zakładał Studencki Komitet Solidarności.

Gloria Artis ma trzy stopnie - złoty, srebrny i brązowy. Odznaczenie jest przyznawane od sierpnia 2005 roku. Wśród nagrodzonych są na przykład rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz, reżyser Andrzej Wajda i aktor Gustaw Holoubek. Do tej pory przyznano prawie 5 tysięcy takich odznaczeń.

Reklama