Dziennik Gazeta Prawana logo

Będzie pomnik z bohaterami "Porwania Baltazara Gąbki" w Bielsko-Białej

11 czerwca 2019, 15:51
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
"Porwanie Baltazara Gąbki"
"Porwanie Baltazara Gąbki"/YouTube
Postacie z serialu animowanego „Porwanie Baltazara Gąbki”, który powstał w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, będą miały swój pomnik w mieście. Rzecznik magistratu Tomasz Ficoń podał we wtorek, że odsłonięcie planowane jest na 2020 r.

Pomnik miałby stanąć w centrum miasta. Lokalizacja nie jest jeszcze znana. Stałby się on jednak częścią tworzonego szlaku złożonego z niewielkich pomniczków postaci, które powstały w bielskim Studiu. W ten sposób upamiętnieni zostali już pies Reksio oraz Bolek i Lolek, a w br. odsłonięty zostanie pomnik myśliwego Pampaliniego.

Kolejnym moją być bohaterowie „”. To m.in. Smok Wawelski, kucharz Bartłomiej Bartolini i próbujący pokrzyżować im szyki szpieg Don Pedro.

Tomasz Ficoń poinformował, że magistrat porozumiał się już ze spadkobierczynią praw do postaci w kreskówce, mieszkającą w Niemczech córką ich twórcy Afreda Ledwiga – Yvonne, a także reprezentantem spadkobiercy autora książki o przygodach bohaterów, które zekranizowało bielskie Studio.

Stanisław Pagaczewski wydał książkę „ w 1965 r. To pełna humoru opowieść dla najmłodszych zawierająca wątki podróżnicze i szpiegowskie. Na jej podstawie w latach 1969-1970 bielscy animatorzy stworzyli serial, który składał się z 13 odcinków. To jedna z najbardziej popularnych kreskówek w Polsce.

Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Pod kierownictwem plastyka Zdzisława Lachura utworzono w Katowicach zespół, który po komplikacjach lokalowych trafił do Bielska. Pierwszy film rysunkowy powstał rok później. Czarno-biały "Czy to był sen?" nigdy jednak nie wszedł na ekrany. W studio powstało wiele popularnych filmów dla najmłodszych. Z firmą współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna. Jan Brzechwa i Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Tematy: bajki
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj