"Kartka z Powstania" w reż. Tomasza Dobosza to pierwsze fabularyzowane widowisko historyczne zrealizowane w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) w Polsce. Opowiada historię jednego z powstańców warszawskich, kpt. Władysława Sieroszewskiego "Sabały", który wychodząc do Powstania, w sierpniu 1944, otrzymał od swojej córki kartkę z modlitwą. Wtedy jeszcze nie wiedział, że ta kartka wpłynie na jego dalsze losy.

Reklama

Sieroszewski "Sabała" służył w Okręgu Warszawskim Armii Krajowej; kierował Służbą Sprawiedliwości - WSS (Wojskowym Sądem Specjalnym). Przed wojną pracował na różnych stanowiskach w prokuraturze, by w 1939 r. zostać prokuratorem Sądu Najwyższego; w latach okupacji niemieckiej prowadził praktykę adwokacką. Przeżył wojnę, zmarł w 1996 r.

Na stronie Narodowego Centrum Kultury, które jest jednym z koproducentów filmu, poinformowano, że będzie można go zobaczyć od 1 sierpnia do 2 października w Zamku Królewskim w Warszawie.

Pokazy będą bezpłatne (obowiązują zapisy) i są przeznaczone dla widzów od 12 roku życia. Zapisy ruszają 27 lipca.

Widowisko będzie można oglądać w godzinach otwarcia Zamku Królewskiego, czyli od wtorku do piątku w godzinach 11-18 oraz w soboty i niedziele w godzinach 10-18.

"Kartka z Powstania" otrzymała m.in.: główną nagrodę na festiwalu Los Angeles Film Awards w kategorii Virtual Reality, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dziedzinie Kultura Cyfrowa i nagrodę za najlepszy polski VR w kategorii Fabuła na 24. Forum Kina Europejskiego Cinergia.

Widowisko zrealizowano w 2018 r. w związku z 74. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

Za produkcję odpowiadają: Narodowe Centrum Kultury i VR Heroes. W rolach głównych występują: Mirosław Haniszewski (Kpt. Władysław Sieroszewski "Sabała"), Tomasz Ziętek ("Pestka"), Agata Różycka ("Zosia"), Tomasz Solich ("Hanys"), Zacharjasz Muszyński ("Żwawy").