"Dzięki współpracy z 13 teatrami z całej Polski, od 18 do 20 września, każdy będzie miał możliwość obejrzenia wyjątkowych spektakli w swoim domu. Na widzów czeka, m.in. premiera Pana Jowialskiego stołecznego Teatru Polonia, czytanie performatywne farsy Klub kobiet porzuconych Magdaleny Wołłejko przygotowane przez warszawski Teatr Kwadrat czy spektakl Teatru Powszechnego im. Zygmunta Huebnera w Warszawie - +Nieznośnie długie objęcia+ Iwana Wyrypajewa" - poinformowała PAP Elżbieta Różalska z YouTube Polska.

Reklama

Jak wyjaśniła, trzydniowy festiwal w Internecie otworzy wywiad Tomasza Raczka z Krystyną Jandą (dostępny na kanale Tomasza Raczka na YouTube).

W ramach "YouTube Dni Kultury" obejrzeć będzie można także m.in. autorski spektakl w reżyserii Piotra Cieplaka "Utwór sentymentalny na czterech aktorów" w wykonaniu stołecznego Teatru Montownia oraz baletową jednoaktówkę "Mąż i żona" (na kanale Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie).

"Nie zabraknie również materiałów i spektakli muzycznych w mistrzowskim wydaniu. Teatr Wielki w Łodzi zaprezentuje nagrania z plenerowych koncertów - +Sierpniowe wieczory z gwiazdami+. Polskie szlagiery filmowe i kabaretowe przypomni warszawskie Studio Buffo we fragmentach spektaklu +Tyle miłości+" - czytamy w przesłanej informacji.

Widzowie będą mieli również okazję obejrzeć spektakl muzyczny pt. "Beniowski. Ballada bez bohatera" z repertuaru Teatru Nowego w Poznaniu. Z kolei warszawski Teatr Syrena w kooperacji z Teatrem im. S. Żeromskiego w Kielcach pokaże widzom musical "BEM! Powrót Człowieka-Armaty".

"Publiczność zostanie przeniesiona do przyszłości za sprawą futurystycznej afery muzycznej +Saturn i Mel, czyli człowiek, który chciał być rzeczą= Klubu Komediowego. Ponadto, w oczekiwaniu na XIV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu zabierze widzów na poszukiwanie Gombrowicza na ulicach Radomia w dokumencie +Kapelusz Gombrowicza+" - zapowiedziano.

Wszystkie materiały będą dostępne za darmo na oficjalnych kanałach teatrów i twórców na YouTube. Spektakle będą dostępne przez 48 godzin od premiery (niektóre nawet dłużej). Spektakle warszawskiego Teatru Polonia będzie można oglądać przez pół roku od daty premier.

Pełny program dostępny jest na stronie www.youtubednikultury.pl.