Jak podkreśliło Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, w tym roku konkurs Nagroda POLIN odbywa się "w szczególnych warunkach". "Okoliczności związane z epidemią COVID-19 znacząco utrudniły nie tylko prowadzenie działalności gospodarczej w wielu branżach, ale także realizację projektów społecznych. Mimo to, w tegorocznej edycji konkursu otrzymaliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń, z których niełatwo było wybrać finalistów. Chcemy wyrazić uznanie i wdzięczność wszystkim, którzy mimo przeciwności działają na rzecz zachowania dziedzictwa polskich Żydów" - powiedział kierownik konkursu Radosław Wójcik, cytowany w czwartkowym komunikacie.

Reklama

Sześciu finalistów konkursu wyłoniono spośród kilkudziesięciu zgłoszeń od osób prywatnych i instytucji. Laureaci, wybrani przez kapitułę, zostaną ogłoszeni we wtorek 1 grudnia o godz. 20 w mediach społecznościowych Muzeum POLIN.

O nagrodę ubiega się m.in. założycielka Fundacji Pasaże Pamięci Justyna Biernat, która od lat chroni pamięć o tomaszowskich Żydach na polu kulturalnym i naukowym. Jej działalność obejmuje m.in. projekty edukacyjno-artystyczne, organizowanie spacerów śladami tomaszowskiego getta, utrzymywanie kontaktów z potomkami tomaszowskich Żydów, a także pisanie i publikację artykułów dotyczących żydowskiej historii Tomaszowa Mazowieckiego.

W gronie nominowanych znalazł się też nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem, edukator w Izbie Ziemi Wysokomazowieckiej Karol Głębocki. "Oprócz edukacji o polsko-żydowskiej historii miasta, angażuje swoich uczniów w prace porządkowe na lokalnym cmentarzu żydowskim. Został uhonorowany dyplomem przyznawanym przez Ambasadę Izraela oraz Żydowski Instytut Historyczny za działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce (+Chroniąc Pamięć+) oraz otrzymał stypendium Davida i Anny Dlugie Kliger, realizowane przez Forum Dialogu" - podaje POLIN.

Reklama

Nominację otrzymał również Paweł Kulig, który od ośmiu lat opiekuje się Nowym Cmentarzem Żydowskim przy ul. Brackiej w Łodzi. "Od 2019 roku jest prezesem Stowarzyszenia Strażnicy Pamięci, powołanego i działającego na rzecz ochrony żydowskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego Łodzi. Od lat pomaga także potomkom łódzkich Żydów w odkrywaniu rodzinnych historii i losów najbliższych. W 2019 roku otrzymał specjalny dyplom uznania i podziękowania od Forum Żydów Polskich w Izraelu oraz odznaczenie +Chroniąc Pamięć+" - czytamy.

Agnieszka Mysakowska - kolejna finalistka - to nauczycielka historii w II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu, Liderka Dialogu w Forum Dialogu, absolwentka Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście Yad Vashem z zakresu historii Żydów europejskich, Holokaustu oraz edukacji międzykulturowej. "Co roku organizuje Listopadowe Światło Pamięci na cmentarzu żydowskim w Wieluniu, przywracając pamięć o byłych mieszkańcach miasta, którzy współtworzyli jego historię. Zainicjowała również trzy edycje Wieluńskich Dni Kultury Żydowskiej" - informuje muzeum.

Szansę na nagrodę ma również historyk i anglista Mirosław Reczko, b. burmistrz Ciechanowca, obecnie pełniący obowiązki kanclerza Politechniki Białostockiej. "Od kilkunastu lat konsekwentnie przywraca pamięć o żydowskich mieszkańcach Białostocczyzny, zarówno na polu naukowym, jak i poprzez ratowanie materialnej spuścizny tej społeczności. Współpracuje również ze środowiskami żydowskimi w Izraelu, USA i Australii, pomagając im w poszukiwaniach dokumentów, a także bierze udział w porządkowaniu cmentarzy żydowskich w Krynkach i Białymstoku" - napisano w komunikacie.

Reklama

Listę finalistów dopełnia utworzone w 2012 r. Stowarzyszenie Krotochwile, które troszczy się o zachowanie lokalnego dziedzictwa żydowskiego w Wielkopolsce. "Zajmuje się popularyzacją wiedzy o historii i kulturze żydowskiej, prowadząc projekty edukacyjne skierowane do młodzieży i dorosłych w wielu miejscach w regionie. W sierpniu br. członkowie Stowarzyszenia wraz z wolontariuszami rozpoczęli pierwszy etap inwentaryzacji jednego z kilku żydowskich cmentarzy zachowanych w Wielkopolsce - cmentarza w Koźminie Wielkopolskim" - czytamy.

Konkurs Nagroda POLIN od 2015 r. wyróżnia osoby lub organizacje chroniące pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniające się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku pomiędzy Polakami a Żydami.

Więcej informacji można uzyskać pod adresem: www.polin.pl/nagroda.