"Program +Na tropie zwierząt warszawskich+ pozwala spojrzeć na miasto z innej perspektywy. W krótkich filmach przewodniczych MW odda głos specjalistom – aktywistom ekologicznym, działaczom na rzecz przyrody, badaczom i artystom, którzy opowiedzą o życiu zwierząt w stolicy" - napisała w informacji przesłanej PAP Anna Ślusareńka z MW.

Reklama

Jak wyjaśniła, filmy, debaty i spacery online będą dostępne bezpłatnie na profilu na Fb i na stronie internetowej MW.

"Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jaką rolę pełnią żyjące w Warszawie zwierzęta. Wśród nich są nasi dzicy sąsiedzi, ukochane pupile i zwierzęta pracujące. Program +Na tropie zwierząt warszawskich+ pozwala spojrzeć na miasto z innej perspektywy i pokazuje miejsce innych stworzeń w krajobrazie stolicy" - napisano o cyklu.

"Wspólnie z artystką Dianą Lelonek porozmawiamy o wizji przejęcia miasta przez zwierzęta, a projektantkę Annę Piętę zapytamy, co można zrobić, by przemysł modowy troszczył się o zwierzęta. Przewodnikiem po świecie warszawskiej fauny będzie z kolei Stanisław Łubieński" - wyjaśniła Weronika Sołtysiak z MW, cytowana w informacji.

Reklama

Zapowiedziano, że w ramach cyklu pracownicy MW "odwiedzą z kamerą m.in. Warszawski Ogród Zoologiczny i zabiorą odbiorców na transmitowany na żywo wirtualny spacer po Puszczy Kampinoskiej".

Zwrócono uwagę, że każdy film będzie także zachętą do wspólnego działania. "Opowieściom o zwierzętach, które snuje przyrodnik Grzegorz Stopa, towarzyszą zabawy twórcze. Można je wykonać z dostępnych w domu materiałów" - powiedziała Anna Szary z działu edukacji MW, cytowana w informacji.

Jak wyjaśniono, dzięki krótkim filmom "publiczność pozna warszawską, zwierzęcą siłę roboczą: sokoły pracujące w metrze i na lotnisku, pszczoły z miejskich pasiek, psy policyjne i przewodnicze, koty i alpaki terapeutyczne, czy bioindykatory jak małże ze słynnej Grubej Kaśki". "Podsumowaniem działań będzie debata online, podczas której specjaliści z różnych dziedzin porozmawiają o zwierzętach jako mieszkańcach Warszawy oraz zabiorą głos w obronie miejskiej przyrody" - napisano.

Program jest zapowiedzią planowanej w MW wystawy poświęconej zwierzętom w Warszawie, która ze względów na sytuację epidemiologicznej została przeniesiona na przyszły rok.

Reklama

Pełen program cyklu dostępny jest na stronie internetowej MW: www.muzeumwarszawy.pl/dla-mediow.

Cykl jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu pn. "Na tropie zwierząt warszawskich" w ramach programu MKiDN na rok 2020 pn. "Wspieranie działań muzealnych".