W kategorii Film Paszport "Polityki" otrzymał reżyser serialu "Wielka woda"Jan Holoubek za "niejednoznacznie naszkicowanych bohaterów w wyrazistym krajobrazie społecznym i politycznym, za bezgraniczną empatię, uczciwość i szczerość, a także za przypomnienie, że w ludziach więcej rzeczy zasługuje na podziw niż na pogardę".

Reklama

Kultura

Nagroda w kategorii Teatr powędrowała do reżysera i dyrektora artystycznego Teatru Współczesnego w Szczecinie Jakuba Skrzywanka za "spektakle ważne, odważne i nieoczywiste, dyktowane podobnie jak cała działalność laureata w środowisku artystycznym i kierowanie teatrem, troską o jakość i przyszłość naszego społeczeństwa".

Reklama

Laureatami w kategorii Kultura Cyfrowa zostali twórcy projektu "Jeden dzień w…" Anna i Jakub Górniccy (Outriders) za "umiejętne połączenie tradycyjnego dziennikarstwa wysokiej próby z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi cyfrowych mediów, by w oryginalny sposób opowiadać o współczesnym świecie i dramatycznych wydarzeniach, jak wojna na Ukrainie".

Malarka, artystka sztuk wizualnych Agata Słowak odebrała nagrodę w kategorii Sztuki Wizualne za "odważne podejmowanie w malarstwie tematyki kobiecej, której nadaje osobisty i pełen emocjonalnego zaangażowania wyraz, za opowiadanie o teraźniejszości i o sobie za pomocą oryginalnie wykorzystanych wzorców dawnego malarstwa".

Reklama

Paszportem "Polityki" w dziedzinie Literatura uhonorowano autora "Gdyni obiecanej. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939" Grzegorza Piątka za "znakomitą opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację, za przekonującą dekonstrukcję mitu miasta z morza i marzeń oraz całego polskiego międzywojnia".

Muzyka

W kategorii Muzyka Poważna doceniono dyrygentkę Annę Sułkowską-Migoń za "ogromną muzykalność, wrażliwość i nieprzeciętną radość tworzenia sztuki, za konsekwentną pracę nad sobą, która doprowadziła w zeszłym roku do międzynarodowych sukcesów, ze zwycięstwem w paryskim konkursie La Maestra na czele".

Nagrodę w kategorii Muzyka Popularna otrzymał muzyk i producent muzyczny 1988 (Przemysław Jankowiak) za "otwartość stylistyczną, za umiejętność pracy z różnymi artystkami i artystami oraz za twórcze inspirowanie się różnymi nurtami, za rozwój własnego muzycznego języka i przenoszenie go w swoich produkcjach z undergroundu do mainstreamu".

Nagrody specjalne

Laureatami nagrody specjalnej - tytułu Kreatora Kultury - zostali pisarka Dorota Masłowska, malarz Wilhelm Sasnal oraz muzyk Ryszard Poznakowski.

Paszporty "Polityki" przyznawane są młodym twórcom, którzy "w szczególny i niestandardowy sposób przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie". Nagrody wręczane są od 1993 r. w kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, a także - od 2016 r. - w kategorii kultura cyfrowa.