Współczesny strój podróżującej kobiety różni się od tego sprzed 150 lat. Choć pewnych podobieństw do dzisiejszego stroju doszukać można się już w XIX wieku.

Reklama

Jednym z ciekawszych zagadnień kulturowych XIX wieku są podróże kobiet - ich motywacja, miejsca jakie odwiedzały i stroje. Krynolina pojawiła się na początku XIX wieku, a do największych rozmiarów urosła w latach 60. XIX wieku, następnie kobiety przywdziały turniurę i gorset.

Podróżniczki często zakładały męskie stroje, które były niewygodne (ale w pewnych okolicznościach bardziej praktyczne), krępowały ich ruchy oraz pozbawiały kobiecego powabu. - Obawiam się, że przewodnicy stracą do mnie szacunek, jeśli zobaczą, że potykam się przy każdym kroku. To było upokarzające i tylko ważne przyczyny powstrzymywały mnie od powrotu do kobiecych sukni - wspominała jedna z podróżniczek w Alpy w 1856 roku.

O tych i innych ciekawostkach, które znaleźć można w katalogu towarzyszącym wystawie "Homo Viator - balonem, dyliżansem, koleją..." porozmawiać będzie można w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu w środę, 20 lutego o godz. 17.30. W ramach promocji książkę, opatrzoną wstępem Elżbiety Dzikowskiej, będzie można kupić za jedyne 15 zł. Dodatkowo na spotkaniu zaprezentowane będą materiały, które w dużej mierze nie zmieściły się w katalogu oraz na wystawie.

Wydarzenie: promocja "Homo Viator – Balonem, dyliżansem, koleją..."
Termin: środa, 20 lutego, godz. 17.30
Miejsce: Sala Kolumnowa, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy ul. W. Korfantego 34