Tematyka morska cieszyła się na Śląsku zawsze dużym zainteresowaniem. W okresie międzywojennym działało tu wiele oddziałów Ligii Morskiej i Rzecznej, a potem Ligii Morskiej i Rzecznej oraz Kolonialnej. Wielu młodych mieszkańców województwa śląskiego odbywało służbę wojskową w Polskiej Marynarce Wojennej. Okres powojenny to zwiększone kontakty Śląsk - Wybrzeże. Rozwijała się współpraca gospodarcza z portami zarówno z okolic Trójmiasta, jak i zachodniopomorskimi oraz powstawała baza turystyczno-wypoczynkowa dla wielu śląskich zakładów pracy.

Reklama

W 2011 roku przypadła 85. rocznica nadania Gdyni praw miejskich, a w 2012 obchodzono jubileusz 90-lecia portu gdyńskiego. W związku z tym Muzeum Miasta Gdyni zorganizowało wystawę "Na styku morza i lądu". W lutym 2013 roku zagości ona w Bytomiu, a otwarta zostanie w czwartek, 28 lutego, o godz. 17.00.

Wystawa pokazuje niezwykłość przedsięwzięcia jakim była budowa od podstaw miasta i portu "Gdynia". Przedstawia rozwój miasta i portu od początku lat 20., przez okres II wojny światowej, aż po czasy współczesne. Tworzą ją 93 plansze ze zdjęciami, wyjątkowe panoramy miasta z lat 1929, 1935 i 1960, które podkreślają charakter zmian oraz oryginalne, typowo morskie zabytki związane z Gdynią oraz elementy wyposażenia gdyńskich transatlantyków uzupełniają całość wystawy.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu od wielu lat współpracuje z Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Marynarki Wojennej. Efektem tej współpracy było wiele ciekawych i cieszących się zainteresowaniem wystaw o tematyce morskiej.

Wernisaż wystawy: 28 lutego 2013, godz. 17.00
Czas trwania wystawy: 28.02.-14.04.2013
Miejsce: gmach główny Muzeum Górnośląskiego