Po raz pierwszy Theodoros Terzopoulos zmierzył się z "Mauzerem" Heinera Müllera w 2009 roku w Atenach. Polska wersja spektaklu powstała w ramach programu "Masters in Residence" w Instytucie Grotowskiego, a premiera odbyła się podczas ubiegłorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Świat miejscem prawdy". Kameralna inscenizacja Theodorosa Terzopoulosa spotkała się wówczas z bardzo przychylnym przyjęciem ze strony zarówno publiczności, jak i krytyki .

Reklama

"Mauzer" to dramat polityczny, którego akcja rozgrywa się w czasach rosyjskiej wojny domowej toczonej między zwolennikami cara a bolszewikami. To dramat o etyce rewolucji, o sile ideologii, ale też o degradacji znaczenia życia ludzkiego, co czyni go utworem ponadczasowym. Jego uniwersalność nawiązuje do tragedii antycznej i podobnie jak dzieła starożytnych klasyków - stawia pytania o istotę człowieczeństwa, a także o sens istnienia ludzkiego. Theodorosowi Terzopoulosowi udało się niezwykle wiarygodnie ukazać postacie uwikłane w bezlitosny mechanizm wojenny, który rodzi jednocześnie bohaterów i zbrodniarzy, ofiary i katów.

Theodoros Terzopoulos jest jednym z najwybitniejszych greckich twórców teatru eksperymentalnego. Od 1982 roku prowadzi w Atenach zespół Attis, z którym inscenizuje zarówno dzieła antycznych tragików, jak i współczesnych pisarzy i dramaturgów, np. Samuela Becketta czy Heinera Muellera. Międzynarodową sławę przyniosły mu adaptacje "Bachantek" i "Medei" Eurypidesa, "Persów" Ajschylosa oraz "Króla Edypa" Sofoklesa. Zasłynął również jako twórca Światowej Olimpiady Teatralnej, która od 1995 roku odbywa się regularnie co cztery lata.

Spektakl "Mauzer" będzie można obejrzeć w dniach 22–26 lutego 2013 o godz. 19.00 w Studiu Na Grobli (Kraków, ul. Na Grobli 30/32). Więcej informacji na www.grotowski-institute.art.pl.