Małgorzata Omilanowska wiceminister kultury mówi IAR, że jest to jeden z 10 najcenniejszych obrazów "starych mistrzów" należący do Polski.

Reklama

Dzieło Guardiego to obraz olejny, który został kupiony w 1925 roku przez Muzeum Narodowe w Warszawie od kolekcjonera Leona Kranca. Do wybuchu II wojny światowej było eksponowane w budynku Muzeum w Warszawie.

Dokładny termin udostępnienia zwiedzającym odzyskanego obrazu w jest jeszcze nieznany. Wiceminister kultury tłumaczy, że najpierw "Schody pałacowe" muszą przejść zabiegi konserwatorskie.

Na przełomie listopada i grudnia 1939 roku obraz Francesco Guardiego został przewieziony do składnicy Urzędu Specjalnego Pełnomocnika ds. Zabezpieczania Sztuki i Dóbr Kultury mieszczącej się w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, a stamtąd został przeniesiony w 1943 roku do siedziby Hansa Franka na Wawelu. Po wojnie los obrazu przez lata był nieznany.

Na podstawie dokumentów odnalezionych w niemieckich archiwach ustalono, że 24 grudnia 1945 roku obraz przekazano do składnicy dóbr kultury w Wiesbaden, a następnie do Central Collecting Point w Monachium. Płótno, zamiast wrócić do swojego prawowitego właściciela, trafiło na Uniwersytet w Heidelbergu jako obiekt o nieznanym pochodzeniu. W 1980 roku "Schody pałacowe" przekazano jako depozyt do Kurpfalzische Museum w Heidelbergu, a następnie do Staatsgalerie w Stuttgarcie, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego.

Do dziś dzięki staraniom ministerstwa do kraju powróciło 26 obiektów, w tym między innymi obraz Aleksandra Gierymskiego "Żydówka z pomarańczami", obrazy Juliana Fałata "Przed polowaniem w Rytwianach" i "Naganka na polowaniu w Nieświeżu", obraz Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej "Murzynka", obraz Józefa Brandta "Czaty" i obraz "Szewc" szkoły flamandzkiej. Resort kultury obecnie prowadzi starania o zwrot 46 dzieł sztuki.