Jak wyjaśnił we wtorek rzecznik prasowy Muzeum Gdańska Andrzej Gierszewski przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. "Badanie polskich strat wojennych".

Reklama

Zlecone przez MG badania konserwatorskie i technologiczne 11 obrazów mają ułatwić ustalenie ich pochodzenia, rodzaju wykorzystanych materiałów i szczegółowego datowania obiektów. Przewidziano np. rejestrację obrazów w świetle dziennym i odbitym, a także pobranie próbek do badań fizyko-chemicznych wraz ze zbadaniem warstwy malarskiej obejmującej pigmenty i spoiwa.

Siedem dzieł z Dworu Artusa w Gdańsku, które mają być w ten sposób zbadane pochodzi z końca XVI wieku, trzy z XIX w., a jedno powstało w XVII w.

Oferty na wykonanie tych badań Muzeum Gdańska przyjmuje do 31 marca. Prace powinny zakończyć się do 15 czerwca 2020 r.

Reklama

Specjalistyczne badania, którym poddane będzie 11 obrazów, to część projektu Muzeum Gdańska dotyczącego opracowania strat wojennych Ratusza Głównego Miasta, Dworu Artusa i Domu Uphagena. Zwieńczeniem tego przedsięwzięcia będzie publikacja na początku grudnia 2020 r. trzech katalogów w nakładzie 750 egzemplarzy.