"Niestety, wciąż musimy zachować dystans i reżim sanitarny. Nie wiadomo także, kiedy będziemy mogli powrócić do bezpiecznego, normalnego trybu korzystania w pełni z oferty kulturalnej. Mamy nadzieję na radosne, pełne atrakcji spotkanie wiosną przyszłego roku" - wyjaśniła powody przełożenia Nocy Muzeów na 2021 rok, Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka do spraw kultury i komunikacji społecznej Warszawy.

Reklama

Noc Muzeów to jedna z najpopularniejszych kulturalnych imprez w stolicy. Z roku na rok przystępuje do niej coraz więcej instytucji z Warszawy i okolic.

W 2019 roku można było odwiedzić aż 262 placówki, wśród nich muzea, galerie sztuki, teatry, domy kultury. "Nie tylko otworzyły swoje podwoje na nocne zwiedzanie, ale też przygotowały specjalne atrakcje: zwiedzanie niedostępnych zwykle miejsc, koncerty, warsztaty, gry dla dzieci i młodzieży" - przypomniał ratusz.

Urząd zwrócił też uwagę, że podczas Nocy Muzeów wielkim zainteresowaniem cieszą się też placówki, które na co dzień nie mają wiele wspólnego z kulturą, ale mogą się pochwalić zabytkowymi zbiorami czy unikatowymi wnętrzami.

I tak np. w ubiegłym roku, podczas Nocy Muzeów, półtora tysiąca osób zwiedziło zabytkową strażnicę Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Marcinkowskiego, ponad dwa tysiące gości bawiło się w Elektrowni Powiśle, a wystawę w ZODIAK-u Warszawskim Pawilonie Architektury obejrzało – w tę jedną noc – ponad 700 osób.