Kina będą otwarte od 1 lipca, a wszystkie instytucje kulturalne będą musiały przestrzegać zasad dystansu społecznego - poinformowały władze Austrii, które mają też przedstawić "wytyczne prewencyjne" dotyczące zachowania środków bezpieczeństwa podczas prób teatralnych i na planach filmowych.

Reklama

Od piątku otwierane są stopniowo muzea i biblioteki.

Pracownicy sektora kultury zażądali w tym tygodniu od rządu planu pomocowego, który pozwoliłby wyrównać straty spowodowane zamknięciem instytucji kulturalnych, oraz prawa do częściowego bezrobocia i zasiłków.

W piątek rano złożyła dymisję sekretarz stanu ds. kultury Ulrike Lunacek, która ogłosiła, że rezygnuje, ponieważ "nie może zrobić więcej (dla sektora kultury), gdyż nie dano jej takiej szansy".

Sale teatralne i kina zostały zamknięte w Austrii na początku marca. AFP podkreśla, że w Austrii sektor kultury, a zwłaszcza imprezy związane z muzyką klasyczną, mają duże znaczenie dla gospodarki.

We wtorek minister pracy Christine Aschbacher poinformowała, że z powodu kryzysu koronawirusowego skróconym wymiarem pracy objęto w Austrii 1,3 mln osób.

Liczba bezrobotnych wynosi obecnie 503 tys., a wraz z osobami odbywającymi przeszkolenie zawodowe 550 tys.

Oba te wskaźniki od 13 kwietnia powoli, ale systematycznie spadają - po osiągnięciu wtedy najwyższej wartości na poziomie odpowiednio 534 i 588 tys.