"Dwa niezwykłe, magiczne dzieła Rafała Olbińskiego i przepełniony grozą obraz Zdzisława Beksińskiego pokazywane są na wystawie poświęconej najwybitniejszym twórcom sztuki surrealistycznej" – poinformowała PAP Weronika Tara Singh, reprezentująca Dom Aukcyjny DESA Unicum.

Reklama

"Après le déluge" Rafała Olbińskiego z 1985 r. to praca powstała w okresie, gdy artysta tworzył i rozwijał się na emigracji odnosząc coraz większe sukcesy. Przebywał wtedy w Paryżu, z którego później wyjechał do Nowego Jorku. Obrazy z tego okresu są wielką rzadkością na rynku sztuki.

"Spektakularne realizacje Rafała Olbińskiego utrzymane są w sennej, metaforycznej atmosferze. Ukazywane są na nich fantastyczne postaci i zdarzenia. W jego twórczości znane nam elementy rzeczywistości tworzą nowe, zupełnie nieoczywiste konfiguracje. Dzieła Rafała Olbińskiego przypominają sceny, niczym z marzeń lub baśni" – charakteryzują twórczość Olbińskiego krytycy sztuki.

Głównym bohaterem obrazu "Après le déluge" jest malarz, który stojąc na drabinie maluje na niebieskim niebie, po którym płyną obłoki, fragment tęczy. W DESA Unicum pojawi się również jego praca "Miasta świata" z 2005 r. To abstrakcyjne dzieło z charakterystycznym dla twórczości Olbińskiego elementem absurdu. Ukazał na nim miasto, które pływa na grzbiecie wielkiej ryby.

Reklama

Kontrowersyjne dzieło Zdzisława Beksińskiego "Bez tytułu" powstało w okresie, gdy artysta, pomimo młodego wieku, był już świadomy własnej drogi twórczej i celu. W drugiej połowie lat 60. Beksiński poświęcił się grafice oraz rysunkom nasyconym treściami erotycznymi, które przenikały się z symbolami śmierci. W 1960 r. jego praca pokazana była przy okazji kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. Twórczość Beksińskiego zwróciła uwagę ówczesnego prezesa AICA i zarazem dyrektora Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, który zaproponował mu półroczne stypendium w Stanach Zjednoczonych. Artysta nie przyjął zaproszenia.

Reklama

Dwa lata przed powstaniem pokazywanej pracy odbyła się wystawa twórczości Zdzisława Beksińskiego w Starej Pomarańczarni w Warszawie. To właśnie ona przyczyniła się do wzrostu popularności artysty w tamtym czasie.

Życie i twórczość malarza zostały ukazane w 2016 r. w filmie "Ostatnia rodzina" Jana Matuszyńskiego.

Na wystawie zobaczyć można będzie również prace m.in. Tomasza Sętowskiego, Jacka Yerki czy Marii Anto. Przepełniona magią jest wizja ukazana w pracy Jacka Yerki. Przedstawił on widok wnętrza wielkiej sali, która przypomina kościelną nawę. Kolumny sali stopniowo stają się drzewami, lasem. Jacek Yerka poświęcił się malarstwu na początku lat 80. XX wieku. Prezentowany obraz pochodzi zatem z pierwszej dekady jego działalności. Inspiracją dla artysty są dzieła dawnych mistrzów takich jak Jan van Eyck czy Hieronim Bosch. Przede wszystkim jednak pomysły czerpie on z własnej wyobraźni.

Pojawią się również na wystawie i aukcji prace m.in. Jacka Pałucha, Leszka Sokoła, Krzysztofa Żyngiela i Andrzeja Tomaszewskiego.

Wszystkie dzieła oglądać można na wystawie przedaukcyjnej. 30 marca o godzinie 19. zostaną zlicytowane. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.

Wystawa "Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny" w Domu Aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie trwa do 30 marca.