Aukcyjny obrót malarstwem współczesnym wzrósł w mijającym roku aż 114 proc., za to w tabeli ze sztuką dawną próg miliona złotych przekroczyło kilkanaście obrazów. Ponad połowę sprzedanego w 2021 r. malarstwa wylicytowano bez wychodzenia z domu, biorąc udział w aukcji online.

Reklama

We wszystkich segmentach kolekcjonerskiego rynku wylicytowano obiekty o łącznej wartości blisko 275 mln zł, a grono stałych kolekcjonerów wyraźnie powiększyło się o lokujących kapitał inwestorów.

Rekordowy rok na rynku sztuki

Najdroższe dzieło malarskie w 2021 r. to wylicytowany do 11,2 mln zł obraz "Dwie mężatki" Andrzeja Wróblewskiego, natomiast najcenniejszą pracą przestrzenną okazała się wyceniona na 11,3 mln zł grupa 83 rzeźb „Bambini” autorstwa Magdaleny Abakanowicz. Jak wynika z raportu OneBid, aukcyjny obrót w 2021 r. był bliski podwojenia wartości z poprzedniego roku, natomiast względem 2019 wzrósł aż o 157 proc. Kolekcjonerzy wylicytowali o ponad połowę więcej dzieł sztuki dawnej i o 65 proc. więcej sztuki współczesnej, wzrosła również średnia wartość pracy na aukcjach sztuki młodej.

Sztuką młodą zwyczajowo określa się twórczość niewypromowanych jeszcze autorów, której ceny wywoławcze nie przekraczają najczęściej 1 tys. zł. Jak podaje OneBid, przeciętna cena takiego dzieła w 2021 r. wyniosła 1300 zł, co oznacza, że względem ubiegłego roku podniosła się o 6 proc., natomiast wobec poziomów z 2019 i 2018 r., wzrosła kolejno 15 proc. i 34 proc. Ponad dwie trzecie prac sprzedanych na aukcjach sztuki młodej nabyto ponadto drogą licytacji online, co eksperci wskazują jako jeden z najważniejszych trendów zarówno mijającego, jak i nadchodzącego roku.

Trendy roku 2021

Jak można przeczytać w raporcie, pod względem tendencji rok 2021 należał do symbolizmu Młodej Polski oraz pejzaży rodem ze snu, a czasem i koszmaru, określanych jako magiczny realizm. Spośród czternastu dzieł sztuki dawnej wycenionych w tym roku powyżej 1 mln zł, aż pięć opuściło pracownię Jacka Malczewskiego - w tym datowana na 1922 r. „Prządka” sprzedana w Agrze-Art za kwotę 6,72 mln zł.

W tabeli rekordów sztuki współczesnej prym wiodła natomiast nierzadko przerażająca twórczość Zdzisława Beksińskiego, niekwestionowanego mistrza malarskiego warsztatu, którego dzieła oglądać można było w tym roku podczas dwóch monograficznych wystaw w stolicy. Najdroższą pracą Beksińskiego - również wylicytowaną podczas aukcji internetowej - jest datowany na lata 1985-1990 obraz „KR”, sprzedany w grudniu powyżej 1,64 mln zł. Upodobanie do stylistyki przyrównywanej dzisiaj do świata gier komputerowych obserwowano na rynku sztuki w wielu kategoriach, niezależnie od cenowych progów.