Reklama
Warszawa
Reklama

"Żelek" bezcennym eksponatem

14 marca 2013, 16:25
Początki systematycznego gromadzenia pomorskiej kolekcji archeologicznej przypadają na pierwszą połowę XIX wieku. Przez kilkadziesiąt lat wciąż rozrastający się zbiór przechowywany był w Zamku Książąt Pomorskich. W 1912 roku został on przeniesiony do Muzeum Miejskiego, które otwarte zostało w 1913 roku (w bieżącym roku gmach ten obchodzi stulecie powstania – obecnie Gmachu Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie). Po dwunastu latach zbiory te zasiliły powstające Prowincjonalne Muzeum Starożytności Pomorskich (Provinzialmuseum Pommerscher Altertümer), które w 1934 roku przemianowano na Pomorskie Muzeum Krajowe (Pommersches Landesmuseum). W instytucji tej zabytki znajdowały się do wybuchu II wojny światowej.
Początki systematycznego gromadzenia pomorskiej kolekcji archeologicznej przypadają na pierwszą połowę XIX wieku. Przez kilkadziesiąt lat wciąż rozrastający się zbiór przechowywany był w Zamku Książąt Pomorskich. W 1912 roku został on przeniesiony do Muzeum Miejskiego, które otwarte zostało w 1913 roku (w bieżącym roku gmach ten obchodzi stulecie powstania – obecnie Gmachu Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie). Po dwunastu latach zbiory te zasiliły powstające Prowincjonalne Muzeum Starożytności Pomorskich (Provinzialmuseum Pommerscher Altertümer), które w 1934 roku przemianowano na Pomorskie Muzeum Krajowe (Pommersches Landesmuseum). W instytucji tej zabytki znajdowały się do wybuchu II wojny światowej. / Media
W dniach 17 marca - 8 września 2013 w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie gościć będzie wystawa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie "Zaginione - Ocalone. Szczecińska kolekcja starożytności pomorskich". Kolekcja Muzeum Narodowego w Szczecinie prezentuje ponad 200 najciekawszych zabytków z niezwykle bogatego zbioru, którego dzieje stanowią gotowy materiał na powieść sensacyjną.
Reklama
Reklama
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Powiązane

Reklama
Reklama

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    Reklama

    Zobacz więcej

    Reklama
    image for background

    Przejdź do strony głównej