Warszawa
Reklama

"Żelek" bezcennym eksponatem

14 marca 2013, 16:25
Początki systematycznego gromadzenia pomorskiej kolekcji archeologicznej przypadają na pierwszą połowę XIX wieku. Przez kilkadziesiąt lat wciąż rozrastający się zbiór przechowywany był w Zamku Książąt Pomorskich. W 1912 roku został on przeniesiony do Muzeum Miejskiego, które otwarte zostało w 1913 roku (w bieżącym roku gmach ten obchodzi stulecie powstania – obecnie Gmachu Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie). Po dwunastu latach zbiory te zasiliły powstające Prowincjonalne Muzeum Starożytności Pomorskich (Provinzialmuseum Pommerscher Altertümer), które w 1934 roku przemianowano na Pomorskie Muzeum Krajowe (Pommersches Landesmuseum). W instytucji tej zabytki znajdowały się do wybuchu II wojny światowej.
Początki systematycznego gromadzenia pomorskiej kolekcji archeologicznej przypadają na pierwszą połowę XIX wieku. Przez kilkadziesiąt lat wciąż rozrastający się zbiór przechowywany był w Zamku Książąt Pomorskich. W 1912 roku został on przeniesiony do Muzeum Miejskiego, które otwarte zostało w 1913 roku (w bieżącym roku gmach ten obchodzi stulecie powstania – obecnie Gmachu Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie). Po dwunastu latach zbiory te zasiliły powstające Prowincjonalne Muzeum Starożytności Pomorskich (Provinzialmuseum Pommerscher Altertümer), które w 1934 roku przemianowano na Pomorskie Muzeum Krajowe (Pommersches Landesmuseum). W instytucji tej zabytki znajdowały się do wybuchu II wojny światowej. / Media
W dniach 17 marca - 8 września 2013 w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie gościć będzie wystawa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie "Zaginione - Ocalone. Szczecińska kolekcja starożytności pomorskich". Kolekcja Muzeum Narodowego w Szczecinie prezentuje ponad 200 najciekawszych zabytków z niezwykle bogatego zbioru, którego dzieje stanowią gotowy materiał na powieść sensacyjną.

Powiązane

Reklama
Reklama
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Reklama
Zobacz
Reklama