Sezon artystyczny 2010/11 w łódzkiej operze zainauguruje 17 września występ Sanktpetersburskiego Teatru Baletu Borisa Ejfmana ze spektaklem "Don Kichot, czyli fantazja szaleństwa". Dyrektor teatru Marek Szyjko zapowiedział we wtorek na konferencji prasowej, że od tego roku spektakl baletowy ma rozpoczynać sezon, w którym odbywać się będą Łódzkie Spotkania Baletowe. Ich 21. edycja odbędzie się od 29 kwietnia do 5 czerwca 2011 r.

Na 25 września zaplanowano premierę opery "Dama pikowa" Piotra Czajkowskiego w reż. Mariusza Trelińskiego. W roli Hrabiny wystąpi światowej sławy mezzosopranistka Małgorzata Walewska. Łódzka inscenizacja "Damy pikowej" jest oryginalną produkcją Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie i powstała we współpracy Teatru Wielkiego w Łodzi oraz The Israeli Opera TEL-AVIV-YAFO. Kierownictwo muzyczne sprawuje Tadeusz Kozłowski, autorem scenografii jest Boris Kudlicka, a ruch sceniczny przygotowuje Emil Wesołowski.

Z kolei 18 grudnia w Teatrze Wielkim odbędzie się światowa prapremiera opery Marty Ptaszyńskiej "Kochankowie z klasztoru Valdemosa". Dzieło to napisane zostało na zamówienie łódzkiej opery w ramach kończącego się Roku Chopinowskiego. Reżyserem i autorem scenografii jest Tomasz Konina, a kierownictwo muzyczne sprawuje Wojciech Michniewski.

W marcu 2011 jako reżyser operowy zadebiutuje w łódzkim Teatrze Wielkim znany aktor Andrzej Seweryn. Na wieczór operowy złożą się dwa dzieła w jego reżyserii: Beli Bartoka "Zamek Sinobrodego" i Henry'ego Purcella "Dydona i Eneasz".

Ostatnią premierą sezonu będą "Spotkania" - spektakl baletowy do muzyki Krzysztofa Knittla w reżyserii i choreografii Ewy Wycichowskiej. Przedstawienie, realizowane we współpracy z Polskim Teatrem Tańca w Poznaniu, zainauguruje 29 kwietnia XXI Łódzkie Spotkania Baletowe. Być może na ich zakończenie wystąpi balet ze słynnej mediolańskiej La Scali.

W tym roku Teatr Wielki w Łodzi stawia na edukację i wzorem scen operowych na świecie przygotował bogatą ofertę edukacyjną adresowaną do różnych grup wiekowych i środowisk. Dla przedszkolaków przygotowano cykl zajęć pt. "Opera na poduchach", w ramach których zaplanowano zajęcia łączące taniec, śpiew i grę na instrumentach. Z myślą o uczniach ostatnich klas szkół podstawowych i gimnazjów przygotowany został "Zeszyt edukacyjny".


"Jest to rodzaj podręcznika dla nauczycieli i pierwsze tego typu wydawnictwo w operze polskiej. Chcemy dotrzeć do uczniów poprzez zabawę, ale na innym poziomie myślenia i poszukiwania wiedzy, informacji o operze" - mówił dyrektor Teatru Wielkiego. Zeszyt ma trafić do wszystkich szkół podstawowych i gimnazjów w regionie. Z myślą o młodszej publiczności zaplanowano także wznowienie baletu "Królewna Śnieżka".

Niecodziennym wydarzeniem może być "Operowe karaoke", czyli improwizowany koncert w wykonaniu miłośników opery. Weźmie w nim udział maksymalnie 35 osób, które będą mogły na scenie zaśpiewać z towarzyszeniem orkiestry Teatru Wielkiego pod batutą Michała Kocimskiego. Zapisy do udziału w "Operowym karaoke" można przesyłać drogą mailową. "To będzie koncert, jakiego to miejsce jeszcze nie widziało" - uważa Marek Szyjko.

Przypomniał też, że będzie to ostatni pełny sezon w łódzkiej operze przed jej rozbudową i modernizacją. Teatr zostanie zamknięty w grudniu przyszłego roku. Według planów, remont potrwa do października 2012 roku. Jego koszt wyniesie ok.55 mln zł. Placówka ma zyskać nowe pomieszczenia na magazyny kostiumów i scenografii, nową klimatyzację, powstanie scena kameralna, zmieni się foyer, a także wyremontowana zostanie scena opery. W tym czasie zespół ma występować na innych łódzkich i polskich scenach; ma także przygotować trzy nowe premiery.