Spektakl opowiada o spotkaniu po latach czterech przyjaciół, którzy zaczynają wspominać przeszłość. Bohaterowie powracają nie tylko do wspólnie spędzonego dzieciństwa, lecz także do gorzkich i radosnych wydarzeń z ich dorosłego życia.

Reklama

Obok Opani i Machalicy na scenie wystąpią Waldemar Cudzik i Adam Hutyra. Piotr Machalica nie tylko gra w spektaklu, lecz także go reżyseruje.

Aktorzy śpiewają do słów dwudziestu wierszy Jana Wołka, które poeta i autor piosenek napisał do spektaklu. Spośród wcześniejszych utworów artysty reżyser "Takich dużych chłopców" w sztuce wykorzystał dwie piosenki.

Wołek, zapytany podczas środowej próby w Och-Teatrze, co inspirowało go do pisania, powiedział "to jest swego rodzaju fenomen". Według niego, w dorosłym życiu wciąga ludzi nowe środowisko i przestają się interesować "pewnymi sprawami z przeszłości".

Jak wyjaśnił, "zdarzają się takie przypadki, że ludzie znają się z podwórka i później spotykają się raz na kilka lat". "I tu oto mamy taką sytuację. Czterej mężczyźni spotykają się po latach na urodzinach jednego z nich. Każdy jest inny, ale mimo wszystko dogadują się" – opowiadał Wołek.

"To jest spektakl o życiu. O rzeczach ważnych, podstawowych, którym na co dzień nie poświęcamy czasu, ponieważ jesteśmy zajęci czym innym" - ocenił Machalica. Według niego "teksty Jana Wołka bardzo odciągają od rzeczywistości, pokazują, że poza codziennym życiem jest coś więcej".

ReklamaW ocenie reżysera, poezja Wołka jest zarówno zabawna i dowcipna, jak i gorzka i boleśnie prawdziwa. "Myślę, że każdy, kto posłucha tych piosenek, doskonale je zrozumie" – uznał Machalica.

Podobnie uważa Opania, który twierdzi, że każdy odnajdzie się w poezji Wołka. "Jego twórczość jest bardzo mocno osadzona w realiach życiowych – mówił. – W tym spektaklu przyjrzymy się sobie w prawdziwym zwierciadle".

Muzykę do spektaklu skomponowali: Janusz Grzywacz, Włodzimierz Nahorny, Jerzy Satanowski i Janusz Strobel.

Spektakl "Tacy duzi chłopcy" powstał we współpracy z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, gdzie był wystawiany w grudniu.

Jan Wołek (ur. 1954) zajmuje się różnymi dziedzinami sztuki - poezją, malarstwem i literaturą. W Kazimierzu Dolnym prowadzi galerię obrazów. Jest autorem piosenek, które wykonywały m.in. Hanna Banaszak, Mirosław Czyżykiewicz, Edyta Geppert i Ewa Błaszczyk.