Pod gołym niebem, na tle zabytkowego centrum Poznania wystąpi ok. 200 artystów. Na dachu Atrium Starego Browaru umieszczone będą również miejsca dla publiczności. "Letnia premiera to powrót do tradycji wielkich widowisk operowych wystawianych w plenerze jeszcze przed otwarciem Starego Browaru takich, jak >>Carmen<< Georgesa Bizeta w 2000 r. , >>Makbet<< Giuseppe Verdiego w 2001 r. czy >>Rigoletto<< Verdiego w 2002 r." - powiedział Grzegorz Bibro, rzecznik Starego Browaru. Na dachu Starego Browaru spektakl będzie mogło podziwiać kilkaset osób.

Reklama

Reżyserii i choreografii podjął się Emil Wesołowski. Scenografię stworzył Ryszard Kaja. Premiera odbyła się w Teatrze Wielkim w czerwcu 2009 roku. Kierownikiem muzycznym jest Aleksander Gref. "Prezentacja na dachu Starego Browaru to jednorazowe przedsięwzięcie, spektakl plenerowy siłą rzeczy będzie się różnił w pewnych rozwiązaniach realizacyjnych od wersji pokazywanej na scenie teatru. Z pewnością jednak nietypowa sceneria sprawi, że będzie to przedstawienie zapierająca dech w piersiach" - powiedziała PAP Anna Kochnowicz, rzecznik Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Musical oparty jest na książce "Dzieje Tewjego Mleczarza" Szolema Alejchema. Wystawione w Poznaniu dzieło jest w polskiej wersji językowej z tekstami w tłumaczeniu Antoniego Marianowicza. Po raz pierwszy "Skrzypka na dachu" zaprezentowano w 1964 roku na Broadwayu. Od tej pory spektakl cieszy się nieprzerwanym powodzeniem, spektakle w Polsce pokazywały teatry m.in. w Łodzi, Wrocławiu, Chorzowie i Warszawie, reżyserii podejmowali się m.in. Jan Szurmiej i Jerzy Gruza. Filmowa wersja "Skrzypka na dachu" Normana Jewisona z 1971 z Chaimem Topolem w głwónej roli nagrodzona została Oscarem.

Akcja rozgrywa się w 1905 r. w Anatewce, na terenie Rosji carskiej. Główny bohater, mleczarz Tewje próbuje wydać za mąż swoje córki. Te jednak nie zgadzają się z propozycjami swatki i wybierają mężów same, z miłości. Tewje musi stanąć przed wyborem między szczęściem córek a życiem w zgodzie z tradycją. Tymczasem do Anatewki dociera wiadomość o konieczności opuszczenia przez wszystkich Żydów miasteczka.

Wcześniejsza realizacja musicalu na deskach Teatru Wielkiego, która miała swoją premierę w 1984 roku doczekała się blisko 250 wykonań.