Sztuka mówi o młodym człowieku na drodze do władzy. Jest jeszcze otoczony miłością, szacunkiem i przyjaźnią. Ma charyzmę, potrafi rozmawiać z ludźmi, rozumie ich problemy. Nie jest cynikiem, ale idealistą walczącym z niesprawiedliwością. Wierzy w rewolucję, a gangsterskie metody stosuje w "słusznej sprawie".

Reklama

Historia rozgrywa się w czasie, gdy w jego życiu wiele się dzieje - aresztowania, podróże z fałszywym paszportem, tajne zjazdy. Nad idealistą zaczyna brać górę brutalny polityk.

Pracując nad sztuką uświadomiłem sobie, że potencjalny Stalin, przywódca bezwzględnie dążący do celu, jest zagrożeniem też dziś, a sytuacja polityczna w pewnym sensie przypomina 1907 rok. Tak jak we wszystkich sztukach Slobodzianka, i ta jest opowiedziana /cytując inną z jego sztuk/ "ku przestrodze dze dzyń dzyń" - mówi Ondrej Spisak.

Obok Marcina Sztabińskiego w spektaklu występują także: Halina Skoczyńska, Agnieszka Wosińska, Izabela Dąbrowska, Paula Kinaszewska, Anna Markowicz, Anna Szymańczyk, Agnieszka Warchulska, Michał Czernecki, Krzysztof Dracz, Mariusz Drężek, Janusz R. Nowicki, Krzysztof Ogłoza, Piotr Siwkiewicz i Maciej Wyczański.