Powstałe w latach 1959-1961 w Argentynie jako cykl felietonów radiowych "Wspomnienia polskie” zaistniały w świadomości odbiorców dopiero po śmierci Gombrowicza. Zostały zamówione przez Radio Wolna Europa, lecz nigdy nie pojawiły się w eterze. Teraz utwór otrzymuje w teatrze dźwięk wraz z obrazem, dzięki czemu "Wspomnienia…" są jeszcze bardziej poruszające i prawdziwe.

Reklama

Napisane w formie swobodnych anegdot, doskonale przedstawiają obraz Polski międzywojennej i jej zróżnicowanego środowiska artystycznego. Ponadto Gombrowicz mówi o sobie, swojej młodości i tym, co go determinowało nie tylko jako twórcę, ale także jako człowieka.

Gombrowicz rzetelnie szkicuje międzywojenny okres istotnych obyczajowych i kulturowych przemian, nie zapominając przy tym o charakterystycznym dla siebie natchnionym dowcipie. Fantazyjna zabawa słowem, humor i odrobina szaleństwa to zaledwie elementy delikatnie ubarwiające świat Gombrowicza. "Wspomnienia…" to głównie ostra krytyka otaczającej go rzeczywistości, ale także negatywna ocena siebie samego. I mimo tego, że autor przedstawia swoje dojrzewanie w sposób naturalny, szczery i wiarygodny, nie zdradza odbiorcy wszystkiego tych najbardziej bolesnych osobistych przeżyć oraz tajemnic rodzinnych.

Jednak "Wspomnienia…" to przede wszystkim przewodnik i gawęda o niełatwej do kochania Polsce - a właśnie to uczucie najbardziej obnaża Gombrowicza.

Obsada:
MARIA GUDEJKO
JOANNA JĘDREJEK
KAROLINA ŁĘKAWA
SEBASTIAN CYBULSKI (gościnnie)
JANUSZ ŁAGODZIŃSKI
JAROSŁAW RABENDA
WOJCIECH WACHUDA


scenariusz, reżyseria i opracowanie muzyczne: MIKOŁAJ GRABOWSKI
scenografia i kostiumy: KATARZYNA KORNELIA KOWALCZYK
światła: MICHAŁ GRABOWSKI zdjęcia: MICHAŁ GRABOWSKI
video: KATARZYNA KORNELIA KOWALCZYK, JAROSŁAW TOKARSKI