Mając jednak na uwadze sprzeciw różnych środowisk, ostrzeżenia formułowane przez Wydział Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego i wynikające z tego bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa widzów, pracowników oraz mienia Centrum Kultury, a także w związku z bezprecedensowym apelem Kurii Lubelskiej o zaniechanie pokazu, podjęliśmy decyzję o odwołaniu wydarzenia... - poinformowało Centrum Kultury.

Reklama

Oświadczamy, że naszą intencją, zarówno organizacji pokazu jak i działalności Centrum Kultury w Lublinie, nigdy nie było obrażanie czyichkolwiek uczuć i przekonań religijnych - czytamy w komunikacie.
Dyrektor Centrum Kultury Aleksander Szpecht przyznaje, że instytucja uległa presji. - Podjęliśmy tę decyzję, mając w pełni świadomość, że jest to jednak rodzaj cenzury ograniczania wolności sztuki, nie przypominam sobie jakiegokolwiek oświadczenia Kurii w sprawach artystycznych, to wyjątkowy precedens - powiedział Aleksander Szpecht.


Przeciwko odwołaniu "Golgoty Picnic" protestują także młodzieżowi działacze Twojego Ruchu. - Stanowisko radnych PiS cenzuruje przestrzeń publiczną i wolność słowa. Jest haniebne. Podejmiemy się emisji tego spektaklu w Lublinie, terminy będą wyznaczone w najbliższym czasie, być może już w sobotę, a najpóźniej w przyszły piątek - mówi Przemysław Bobrowocz, działacz młodzieżówki Twojego Ruchu.

Tymczasem przeciwko prezentacji w Lublinie kontrowersyjnego spektaklu zaprotestowali dzisiaj członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Marcin Sułek z lubelskiego oddziału stowarzyszenia wyraził radość z odwołania "Golgoty Picnic", zaznaczając, że jego stowarzyszenie sprzeciwia się promowaniu "antykultury".

Wczoraj radni Prawa i Sprawiedliwości wezwali prezydenta Lublina do natychmiastowego wycofania "Golgota Picnic" z repertuaru Centrum Kultury w Lublinie. Ratusz twierdził, że nie jest inicjatorem czy organizatorem wydarzenia. Kuria Metropolitalna w Lublinie w proteście poinformowała dziś, że "nie można przejść obojętnie także wobec formuły spektaklu, która nosi wyraźne znamiona pornografii."

Spektakl argentyńskiego autora został zdjęty z programu poznańskiego Festiwalu Malta jeszcze przed wystawieniem. Przeciwnicy "Golgota Picnic" twierdzili, że to spektakl obrażający uczucia religijne. Dyrektor festiwalu Michał Merczyński argumentował, że zdejmuje spektakl po ostrzeżeniach policji ze względów na bezpieczeństwo publiczne i bezpieczeństwo artystów. - Odwołanie spektaklu spowodowane jest protestami środowisk katolickich i pseudokibiców - mówił.

Reklama

W odpowiedzi na tę decyzję, protestują niektóre środowiska artystyczne uważając, że doszło do cenzury. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie zapowiedział w teatrach całej Polski pokazy filmowej wersji przedstawienia, a w miejscach publicznych - czytanie scenariusza spektaklu.

Na te zapowiedzi zareagowały już katolickie środowiska w Warszawie i Łodzi, które pod teatrami prowadza pikiety.

W piątek, 27 czerwca o godzinie 22.00 na pokaz rejestracji spektaklu "Golgota Picnic" Rodrigo Garcii zaprasza Teatr Druga Strefa w Warszawie.