Rzecznik prasowy Teatru Wybrzeże Grzegorz Kwiatkowski wyjaśnił w środę, że będzie to zapis telewizyjny "Ciał obcych" dokonany w trakcie prezentacji spektaklu na XV Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. Przedstawienie było retransmitowane w TVP Kultura.

Reklama

Spektakl będzie dostępny na kanale YouTube Teatru Wybrzeże w sobotę 25 kwietnia od godziny 17.00 do północy.

Polska prapremiera sztuki odbyła się na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie 17 lutego 2012 roku.

Za "Ciała obce" Julia Holewińska otrzymała w 2010 r. Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.

Bohaterem sztuki jest Adam, aktywny działacz podziemia antykomunistycznego. Ma kochającą żonę i małe dziecko. Mężczyzna zmaga się jednak z własnym ciałem i biologiczną płcią. W drugiej części przedstawienia bohater występuje już jako kobieta. Rolę Adama i Ewy w sztuce Holewińskiej zagrał Marek Tynda.

"Ciała obce" oparte są na autentycznej historii urodzonego w lipcu 1950 r. w Białymstoku Marka Hołuszki, który w latach 80. pracował w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Był członkiem zarządu Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność" i delegatem na I zjazd związku w 1981 r. w Gdańsku. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażował się w m.in. w druk i kolportaż podziemnej prasy. Był represjonowany i więziony.

W latach 90. Hołuszko zajmował się m.in. badaniami nad mniejszościami narodowymi i etnicznymi w Polsce. W 2000 r. poddał się operacji zmiany płci. W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył Ewę Hołuszko Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

"Ciała obce" będą trzecim przedstawieniem zaprezentowanym w cyklu "Teatr online". 20 marca Teatr Wybrzeże pokazał widzom "Ruskich" Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego, a 4 kwietnia "Amatorki" Elfriede Jelinek w inscenizacji Eweliny Marciniak.