Spektakl "La festa" (Święto) opowiada o dniu 30. rocznicy ślubu pary, której wspólne życie sprowadza się do uszczypliwości i nieustannych wymówek. Jest z nimi dorosły syn, który - wykorzystując bezgraniczne uwielbienie matki - rywalizuje z ojcem. "Festa jest trochę jak otwarta rana, która nas rozśmiesza" - tłumaczy bułgarski reżyser Galin Stoev. "Wierzę w teatr, który usiłuje nas leczyć, pogodzić nas z samymi sobą, zamiast nas dzielić". Według niego sztuka pokazuje, że instytucja rodziny, podobnie jak i demokracja, choć pełna wad, jest czymś najlepszym, co do tej pory wymyślono.

Reklama

Aktor Gerard Giroudon, który w "Święcie" gra rolę ojca, uważa, że w tym spektaklu najistotniejsze jest przekazanie widzom emocji. "Dla mnie ważne jest to, żeby zagrać na tyle dobrze, aby być zrozumiałym nawet dla tego widza, który nie zna języka francuskiego" - powiedział aktor. "Gram osobę zdruzgotaną i cierpiącą, więc szukam tego bólu u siebie i uzewnętrzniam go także całym sobą" - podkreślił Giroudon. "W tej sztuce nie ma wielu dialogów, ale są przez nas nasycane olbrzymim ładunkiem emocji i treści" - dodał.

"Les precieuses ridicules" (Pocieszne wykwintnisie) wyreżyserował Anglik Dan Jemmet. Bohaterkami są młode dziewczęta z prowincji, którym schlebia wszystko to, co jest wykwintne. Gdy odrzucają zaloty dwóch, w ich przekonaniu niewystarczająco modnych, paniczów z Paryża, sprowadzają na siebie ich zemstę. "Wszystkie te ubrania, akcesoria, te modne przedmioty, kupowane jak popadnie, są w zasadzie pozorem, udawaniem i coraz bardziej maskują brak kultury" - te słowa reżysera nie odnoszą się chyba tylko do XVII wieku.

Jednego ze wzgardzonych absztyfikantów zagra Andrzej Seweryn - jeden z niewielu cudzoziemców, którzy od lat na stałe pracują dla Comedie-Francaise. "W pracy dla Komedii Francuskiej najbardziej satysfakcjonuje mnie to, że nigdy jeszcze nie pracowałem nad złym tekstem" - twierdzi Seweryn i podkreśla, że czymś niezwykłym jest codzienne przebywanie z "najpiękniejszymi owocami myśli ludzkiej". Występy Comedie-Francaise w Polsce odbywają się w ramach Europejskiego Sezonu Kulturalnego z okazji prezydencji Francji w Unii Europejskiej.

Teatr Comedie-Francaise założony został w 1680 r. przez Ludwika XIV na zrębach trupy Moliera i z jego aktorami. Jako jedyny teatr we Francji ma stały zespół aktorski i reprezentuje repertuar klasyczny oraz współczesny, francuski i zagraniczny. W jego repertuarze znalazło się już ponad trzy tysiące sztuk około ośmiuset autorów. Siedziba teatru znajduje się w Paryżu.