"Będzie to jedyne tego rodzaju wydarzenie w Warszawie" - mówi organizatorka Judyta Nekanda-Trepka - pragniemy przez dziewięć dni maja przybliżyć mieszkańcom stolicy życie współczesnej żydowskiej Warszawy, nowe trendy i projekty, nie zapominając jednocześnie o naszym dorobku. Ale nie tylko… naszym celem jest przede wszystkim otwartość i innowacyjność" - dodaje koordynatorka projektu.

Reklama

"Otwarta Twarda" to festiwal, który będzie się skupiać głównie na ulicy Twardej, gdzie mieści się warszawska gmina żydowska. Na Twardej swoje siedziby ma też większość najważniejszych organizacji żydowskich w Warszawie. Pomysłodawcom imprezy bardzo zależało na tym, aby jak najwięcej ludzi zaprosić do miejsca, które dzisiaj jest tak mocno związane z codziennym życiem Żydów. Główny akcent położono na przedstawienie Warszawiakom współczesnej kultury żydowskiej.

Przez dziewięć majowych dni będzie można uczestniczyć w ciekawych i niepowtarzalnych spotkaniach i imprezach, które w większości przygotowane zostały specjalnie z okazji trwania projektu. Wyliczenie wszystkich atrakcji przygotowanych na "Otwartą Twardą" zajęłoby wiele czasu.

Gra miejska „Tikkun Olam” na ulicach Warszawy, prezentacja nowego, niepowtarzalnego portalu "Moja żydowska Warszawa", próbka studiowania Tory z podziałem na drużyny i przy współpracy z edukatorami Gminy - to tylko niektóre z propozycji.

Będą również panele dyskusyjne i spotkania z żydowskimi kobietami, które opowiedzą o swojej tożsamości, potańcówka "na wodzie", bajkowanie dla dzieci, zwiedzanie gminnej mykwy, cmentarza na Bródnie, a także nocne zwiedzanie cmentarza żydowskiego przy ul. Okopowej.

Miłośnicy muzyki klezmerskiej z pewnością ucieszy wiadomość, że koncert otwierający partnerski festiwal Nowej Muzyki Żydowskiej odbędzie się w ramach "Otwartej Twardej" w Synagodze im. Nożyków. Nie można zapomnieć także o finałowym koncercie festiwalu i specjalnym występie projektu Zooplan. Na scenie muzycy pojawią się w wyjątkowym składzie (beat boxer, klarnet i bas). Towarzyszyć będzie im zespół Cukunft oraz 20 osobowa Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego.

Na koniec tego wydarzenia odbędzie się wspólny koncert Cukunftu i Orkiestry. Ten projekt muzycy również przygotowują specjalnie na festiwal „Otwarta Twarda” i będzie to jednorazowa akcja. Poszczególne imprezy odbywać się będą na terenie ul. Twardej, ale także w sąsiadujących i zaprzyjaźnionych lokalach warszawskich.

"Zależy nam, żeby w trakcie festiwalu odwiedziło nas jak najwięcej warszawiaków. Staramy się, aby nasze imprezy były dostępne i ciekawe dla wszystkich bez względu na wiek, płeć czy wyznanie" – zapewniają organizatorzy. "Udawało się nam to przez ostatnie lata, kiedy organizowaliśmy jednodniowe Dni Otwarte oraz w zeszłym roku, podczas pierwszej edycji OT. Ogromne zainteresowanie uczestników zachęciło nas do rozbudowania projektu" - dodają

Szczegółowy i obszerny plan festiwalu „Otwarta Twarda” znajduje się na stronie www.otwartatwarda.pl orazwarszawa.jewish.org.pl.Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny, jednak na niektóre wymagane jest zgłoszenie udziału.