Prezes zarządu Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach Zdroju Andrzej Merkur poinformował, że festiwal rozpocznie się koncertem symfonicznym Orkiestry Filharmonii Wrocławskiej, który poprowadzi prof. Piotr Paleczny.

Reklama

"To pierwszy koncert symfoniczny na festiwalu od 20 lat. Wcześniej nie mogliśmy zorganizować takiego przedsięwzięcia, ponieważ nie mieliśmy sali. W tym roku zdecydowaliśmy się na postawienie hali namiotowej w Parku Zdrojowym, która posłuży za salę koncertową" - tłumaczył Merkur.

W ramach festiwalu odbędzie się cykl recitali, na których wystąpią laureaci konkursów chopinowskich oraz innych konkursów pianistycznych, które odbyły się w tym i zeszłym rok. Oprócz utworów Fryderyka Chopina, zagrają m.in. utwory Schumana i Rachmaninowa. Jako pierwsi przed publicznością zaprezentują się chiński pianista Yuja Wang i Amerykanin Kelvin Kenner.

Oprócz Polaków, w tym roku w Dusznikach Zdroju melomani usłyszą artystów m.in. z Hongkongu, Japonii, Argentyny, Włoch, Francji i Rosji.

Według Merkura, interesującym wydarzeniem tegorocznej edycji festiwalu będzie msza św. odprawiona w intencji Fryderyka Chopina, podczas której wykonana zostanie "Msza" Józefa Elsnera.

Każdego dnia festiwalu przed południem odbywać się będą lekcje prowadzone przez profesorów z Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych w ramach klas mistrzowskich.

Międzynarodowy Festiwal Chopinowski odbywa się w Dworku Chopina w Dusznikach Zdroju, gdzie w 1826 r. z dobroczynnymi koncertami wystąpił 16-letni Fryderyk Chopin. Na pamiątkę tego występu w 1946 r. polscy muzycy zainicjowali festiwal jego muzyki. Dusznickie spotkania przerodziły się w Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny, podczas którego wykonywane są dzieła Chopina oraz innych wybitnych twórców muzyki fortepianowej.