Festiwal zainauguruje tradycyjnie barwna parada szczudlarzy, mimów, rycerzy i smoków, która przejdzie w sobotnie popołudnie główną ulicą Łodzi - Piotrkowską.

Reklama

Tegoroczny TrotuArt to 24 wydarzenia artystyczne, w tym 14 spektakli teatralnych, a także koncerty i różnego rodzaju działania plastyczne. Wszystkie festiwalowe wydarzenia mają charakter plenerowy i otwarty.

Gwiazdą imprezy będzie znany w świecie niemiecki zespół Antagon, który zaprezentuje na Starym Rynku spektakl "Time Out". Antagon theaterAKTion wykorzystuje elementy teatru ruchu, akrobatyki, improwizacji z nowoczesnymi instalacjami przestrzennymi, projekcjami multimedialnymi i efektami dźwiękowymi. Spektakl "Time Out" to przedstawienie o walce z przemocą i uciskiem.

Smoki, będące wizytówką Teatru Lalek "Arlekin", tradycyjnie wezmą udział w turnieju rycerskim i na Rynku Manufaktury zmierzą się z drużyną Verthandi. Atrakcją dla publiczności powinien być także występ egzotycznego zespołu Company Lions of Africa z Senegalu, który prezentuje się w tradycyjnych, senegalskich strojach.

W ciągu dwóch dni wystąpią również artyści m.in. z Rosji, Ukrainy oraz Polski. Znakomity ukraiński teatr uliczny Kiev Street Theatre KET, znany z widowisk plenerowych, zaprezentuje łodzianom spektakl pt. "Między niebem a ziemią".

Grupa komediantów "Wędrujące Lalki Pana Pejo" z Sankt Petersburga pokaże kameralne misterium "o dziewczynce, która mieszka w szafie", a Teatr A z Gliwic wystąpi ze zrealizowanym z rozmachem spektaklem "Genesis", który jest plastyczną interpretacją pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju.

Nie zabraknie także ulicznych występów muzycznych, zagrają m.in. Kwintet instrumentów dętych blaszanych, Gomand Trio, gitarzysta Robert Pieculewicz; wystąpi także Zespół Tańca Ludowego "Harnam".

Białe cylindry, czyli znak rozpoznawczy festiwalu, będą widoczne we wszystkich miejscach plenerowych spektakli: w Manufakturze, na Piotrkowskiej, w Pasażach Schillera i Rubinsteina oraz na Starym Rynku. Organizatorem Festiwalu, który zakończy się w niedzielę, jest Teatr Lalek "Arlekin".