W programie - także warsztaty jodłowania, tańca irlandzkiego oraz technik wokalnych z Iranu.

Reklama

Impreza, organizowana przez Stołeczną Estradę w Pałacu Kultury i Nauki oraz jego bezpośrednim sąsiedztwie, ma na celu "otwieranie warszawiaków i gości stolicy na bogactwo kultur współczesnego świata".

"Miasteczko festiwalowe pod Pałacem stanie się nie tylko przestrzenią, w której współistnieją tradycje różnych stron świata, ale także +czasem+, w którym te tradycje spotykają współczesność" - zapowiadają organizatorzy.

Koncerty będą odbywać się w namiocie festiwalowym obok PKiN (od strony ul. Świętokrzyskiej), a Klub Festiwalowy ma funkcjonować w Cafe Kulturalna w PKiN. W programie, obok wydarzeń muzycznych, są projekcje filmów, które będą organizowane w Kinotece.

Koncert inauguracyjny odbędzie się w niedzielę w Sali Kongresowej. Wystąpi m.in. Concha Buika. Wokalistka urodziła się w 1972 r. na Majorce. Jej rodzina pochodzi z Gwinei Równikowej. Jak relacjonują organizatorzy festiwalu, Buika "od dziecka ujawniała muzyczny talent, ale dopiero wyjazd do Londynu na studia aktorskie odmienił jej życie; momentem kluczowym było zaproszenie od Pata Methenego, który ostatecznie przekonał ją do rozpoczęcia kariery w muzyce".

Reklama

Debiutancki album artystki, "Buika", ukazał się nakładem wydawnictwa Warner Music w 2005 r. Rok później wydano drugi, "Mi nina Lola", nagrodzony podczas ceremonii rozdania Hiszpańskich Nagród Muzycznych. Za trzeci, "Nina de fuego", artystka również zebrała wysokie oceny.

Reklama

Mayra Andrade - która zaśpiewa na festiwalu we wtorek - urodziła się na Kubie w 1985 r., a najmłodsze lata spędziła na Wyspach Zielonego Przylądka. Andrade mieszkała w wielu miejscach świata, m.in. w Senegalu, Angoli i w Niemczech. Ostatecznie osiadła w Paryżu. Jest muzycznym samoukiem. Jej debiutancki album, "Navega", łączący różne muzyczne style, ukazał się w 2006 r.

Chiński kobiecy kwartet smyczkowy Qing Mei Jing Yue zaprezentuje się w środę. Jego członkinie grają na tradycyjnych chińskich instrumentach, o nazwach takich, jak m.in. erhu czy yangqin. Nazwa kwartetu pochodzi od nazwisk czterech kobiet: Fan Weiqing, Yu Hongmei, Yang Jing i Liu Yuening. To artystki bardzo cenione w Chinach - są tam profesorami w Centralnym Konserwatorium Muzycznym. Fan jest solistką Chińskiej Narodowej Orkiestry Radiowej.

Zespół Astillero wystąpi w czwartek. Jego trzon tworzy grupa siedmiu muzyków: Martijn van der Linden, Luciano Falcon, Adolfo Trepiana, Mariano Gonzalez Calo, Federico Maiocchi, Julian Peralta oraz wokalista Miguel Suarez. Argentyńscy artyści wykorzystują instrumentarium charakterystyczne dla zespołów grających tango, m.in.: bandoneony, skrzypce, fortepian, wiolonczelę, kontrabas. "Brzmienie Astillero jest pełne mocy - zawrotne, zapierające dech w piersiach, surowe, a zarazem wyrafinowane" - podkreślają organizatorzy Skrzyżowania Kultur.

Filmy, które obejrzy festiwalowa publiczność to m.in. "Mariza i historia fado" oraz "Przełamując ciszę - muzyka Afganistanu".

Elementem imprezy będą także warsztaty poświęcone sztuce. Techniki wokalne Iranu zaprezentuje Mahsa Vahdad. Różnych stylów irlandzkiego tańca uczył będzie Shane McAvinchey. Krótki kurs jodłowania poprowadzi natomiast mistrz Herman Hartel z Austrii.

Festiwal potrwa do 2 października. Szczegółowe informacje o terminach koncertów i pokazów są dostępne na stronie internetowej Stołecznej Estrady.