Wyboru listów Chopina i Sand, czytanych przez aktorkę Teatru Polskiego Małgorzatę Lipmann oraz Andrzeja Seweryna, będzie można posłuchać w sobotę.

Z bogatej, liczącej - jak się szacuje - około 400 listów korespondencji Chopina i George Sand ocalał ułamek - jedynie 23 listy Chopina i 9 listów Sand. Luki w opisach wydarzeń sprawiają, że trudno jest zbudować sugestywny obraz relacji, jaka ich łączyła. Dlatego wśród listów czytanych przez Lipmann i Seweryna znajdą się również fragmenty korespondencji kierowanej do osób trzecich, w których autorzy mówią o sobie wzajemnie.

Reklama

Spotkanie zakończy się recitalem fortepianowym w wykonaniu Włodzimierza Nahornego.

Na 17 października zaplanowano spotkanie "Norwid o Chopinie". Teksty Norwida czytać będą aktorzy Teatru Polskiego: Grażyna Barszczewska, Marta Dąbrowska, Katarzyna Kołeczek, Maciej Mikołajczyk, Maksymilian Rogacki, a także Andrzej Seweryn.

Cyprian Kamil Norwid miał z Chopinem osobisty kontakt przez kilka miesięcy roku 1849 - na krótko przed śmiercią kompozytora. Wspomnienie tych spotkań, fascynacja osobowością i talentem Chopina odżywa wielokrotnie w twórczości Norwida, której fragmenty zostaną przytoczone.

19 października odbędzie się spotkanie pt. "O Chopinie nieuczenie". O twórczości Fryderyka Chopina opowiadać będą dwaj melomani: historyk sztuki profesor Jerzy Miziołek oraz dziennikarz Jerzy Kisielewski. Pierwszy z nich jest m.in. badaczem biografii Chopina, znawcą okresu warszawskiego i lat studenckich kompozytora, drugi analizuje twórczość Fryderyka Chopina.

Na 26 października zaplanowano ostatnie spotkanie "Chopin i Italia", poświęcone twórczości Fryderyka Chopina w kontekście dokonań XIX-wiecznych kompozytorów włoskich, o czym rozmawiać będą profesor Jerzy Miziołek i włoski pianista Giuseppe Tavanti.

W programie recitalu fortepianowego, w wykonaniu Tavantiego, obok utworów Chopina znajdą się m.in. kompozycje Gaetano Donizettiego, Giuseppe Verdiego, Giacomo Pucciniego i Ruggero Leoncavallo.