Przesłuchania III etapu trwały od czwartku, brało w nich udział dwóch Polaków - Marcin Koziak i Paweł Wakarecy. Do finału przeszedł tylko ten ostatni. Wakarecy ma 23 lata. Studiuje na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Katarzyny Popowej-Zydroń.

W finale zagrają też: Yulianna Avdeeva (Rosja), Nikolay Khozyainov (Rosja), Daniil Trifonov (Rosja), Miroslav Kultyshev (Rosja), Lukas Geniusas (Rosja/Litwa), Francois Dumont (Frnacja) i Helene Tysman (Francja), a także reprezentant Austrii - Ingolf Wunder, i Bułgarii - Evgeni Bozhanov.

"Nic się w waszym życiu nie kończy" - powiedział przewodniczący jury prof. Andrzej Jasiński zwracając się do pianistów, którzy nie przeszli do finału konkursu. "Całe życie przed wami i jestem przekonany, że jeśli weźmiecie udział w kolejnym konkursie, zajdziecie jeszcze dalej. Życzę wam (...) wielu sukcesów" - mówił.

Wszystkim niezakwalifikowanym do finału uczestnikom III etapu wręczono w sobotę dyplomy uczestnictwa w XVI Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. W finale nie ma żadnego przedstawiciela Azji.

Krytyk muzyczny, Japonka Yoko Tsunekawa, powiedziała PAP, że taka decyzja jury nie jest dla niej zaskoczeniem, tym bardziej że już do III etapu nie wszedł żaden z sześciorga występujących w II etapie pianistów z Japonii. "Pianiści z Azji dysponują świetną techniką pianistyczną, ale większość z nich tak naprawdę nie czuje muzyki Chopina - zwłaszcza jego mazurków" - oceniła.

Przesłuchania finałowe odbędą się w dniach 18-20 października. Finałowe przesłuchania rozpocznie w poniedziałek Rosjanin Miroslav Kultyshev, jako ostatni zagra w środę Francuz - Francois Dumont. Polak wystąpi pierwszego dnia przesłuchań - w poniedziałek - jako trzeci z kolei.

W finale konkursu każdy z pianistów zagra razem z orkiestrą jeden z dwóch koncertów Chopina. 20 października około godziny 23.00 ogłoszone zostaną wyniki konkursu. Koncert laureatów zaplanowano na 21 października. Powtórzenie koncertu laureatów - na 22 i 23 października.