19. edycja festiwalu znanego też jako Górnośląski Festiwal Sztuki Kameralnej potrwa od 6 do 29 listopada. Ponad 20 wydarzeń odbędzie się w Katowicach, Chorzowie, Mikołowie i Sosnowcu.

Reklama

"W tym roku równowaga między różnymi dziedzinami jest wyraźniejsza, niż w latach ubiegłych. Ideą tego festiwalu nie jest jednak dzielenie sztuki na dyscypliny" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej jeden z organizatorów festiwalu Piotr Zaczkowski.

Festiwal zainauguruje 6 listopada w Katowicach koncert amerykańskich wokalistek Emily Jane White i Rykardy Parasol. Parasol wystąpi później także w dwóch śląskich więzieniach - w Katowicach i Wojkowicach. Koncert inauguracyjny festiwalu odbędzie się dzień później - nawiązująca do bogatej tradycji niemieckiego kabaretu Ute Lemper, określana jako współczesne wcielenie Marleny Dietrich, zaśpiewa z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy Aukso.

9 listopada w Teatrze Rozrywki w Chorzowie wystąpi z kolei amerykańska artystka Laurie Anderson, a 13 listopada w tym samym miejscu zagra znany amerykański zespół The National.Po raz pierwszy w Polsce prezentowane będą "Kroniki japońskie" - paradokumentalne filmy francuskiego twórcy Jeana - Michela Alberoli. "To artysta, który wciąż jeszcze uważa, że poprzez sztukę trzeba rozprawiać o ważnych problemach natury społecznej czy politycznej" - powiedział Zaczkowski.

21 listopada pojawi się w Katowicach wędrująca rzeźba kontrowersyjnego hiszpańskiego artysty Santiago Sierry w ramach trasy "No, Global Tour". Instalacja ma m.in. zjechać do kopalni i stanąć przed katowicką Akademią Sztuk Pięknych.

W Galerii Rondo Sztuki odbędzie się wystawa "W królestwie bezrozumności" braci Jake'a i Dinosa Chapmanów. "To twórcy o randze światowej, o tyle ważni, że zawsze ten festiwal stara się spojrzeć na pewne mity, pewne archetypy, na pewne wartości w kulturze trochę jak w krzywym zwierciadle. Bracia Chapman poprzez swój dialog z mitami kultury masowej wydają się takimi twórcami, którzy w sposób doskonały wpisują się w nasze poszukiwania festiwalowe" - podkreślił Zaczkowski.

Organizatorzy chcą też przypomnieć twórczość Krystiana Lupy. Będzie wystawa jego projektów, rysunków, fotografii, a także dwa spektakle: "Końcówka" S. Becketta, zrealizowana w Teatrze La Abadia w Madrycie oraz "Prezydentki" W. Schwaba z Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Do archiwalnych filmów zagrają na żywo zespół Pustki oraz Merkury Rev's Clear Light Ensemble. Wśród wydarzeń literackich zaplanowano m.in. Zbieg Poetycki na Dziko oraz spotkanie z niemieckim poetą Dursem Grunbeinem.