Artystka śpiewała z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy Aukso w poszerzonym składzie pod dyrekcją Marka Mosia. "Katowice są może trochę szare, ale to miejsce pełne życia" - podkreślała. "Czy widzieliście dziś księżyc nad miastem? Jest duży, okrągły, pali cygaro, pije whisky i chce z wami zatańczyć" - żartowała.

Reklama

Ute Lemper - kobieta o niezwykle plastycznym głosie i posągowej urodzie, ubrana w piękne kreacje - zaprosiła katowicką publiczność w podróż w czasie i przestrzeni. Widzowie gościli z nią w niemieckich kabaretach, paryskich kafejkach i amerykańskich klubach jazzowych. Wykonywała m.in. utwory z repertuaru Edith Piaf, a także Kurta Weila i Bertolda Brechta, Jacques'a Brela, George'a Gershwina. Jednym z najgoręcej przyjętych przez publiczność był "Cabaret". Lemper z powodzeniem grała Sally Bowles w scenicznej wersji legendarnego musicalu. Wśród bisów znalazła się piosenka Lili Marleen, wykonana a capella.

19. festiwal znany też jako Górnośląski Festiwal Sztuki Kameralnej w tym roku trwa od 6 do 29 listopada. Pierwszy koncert odbył się w sobotę, oficjalna inauguracja imprezy odbyła się natomiast podczas niedzielnego koncertu Lemper. W jej ramach ponad 20 wydarzeń odbędzie się w Katowicach, Chorzowie, Mikołowie i Sosnowcu.9 listopada w Teatrze Rozrywki w Chorzowie wystąpi amerykańska artystka Laurie Anderson, a 13 listopada w tym samym miejscu zagra znany amerykański zespół The National. 21 listopada pojawi się w Katowicach wędrująca rzeźba kontrowersyjnego hiszpańskiego artysty Santiago Sierry w ramach trasy "No, Global Tour". Instalacja ma m.in. zjechać do kopalni i stanąć przed katowicką Akademią Sztuk Pięknych.

W Galerii Rondo Sztuki odbędzie się wystawa "W królestwie bezrozumności" braci Jake'a i Dinosa Chapmanów. Organizatorzy chcą też przypomnieć twórczość Krystiana Lupy. Będzie wystawa jego projektów, rysunków, fotografii, a także dwa spektakle: "Końcówka" S. Becketta, zrealizowana w Teatrze La Abadia w Madrycie oraz "Prezydentki" W. Schwaba z Teatru Polskiego we Wrocławiu. Do archiwalnych filmów zagrają na żywo zespół Pustki oraz Merkury Rev's Clear Light Ensemble. Wśród wydarzeń literackich zaplanowano m.in. Zbieg Poetycki na Dziko oraz spotkanie z niemieckim poetą Dursem Grunbeinem.