W przyjętej jednogłośnie uchwale Sejm przypomniał, że 6 listopada tego roku mija 150. rocznica urodzin Jana Ignacego Paderewskiego - wybitnego pianisty i kompozytora, nieocenionego polskiego polityka, dyplomaty i męża stanu.

"Ignacy Jan Paderewski był jedną z najwybitniejszych i najważniejszych postaci w historii Polski" - podkreśla uchwała Sejmu. "Jego wielotorowa działalność - jako kompozytora i pianisty, a zarazem polityka, premiera, ministra spraw zagranicznych czy wreszcie filantropa - wyróżniała go spośród grona największych osobowości świata kultury i polityki pierwszej połowy ubiegłego wieku" - głosi uchwała.

Ignacy Jan Paderewski(1860-1941) był artystą koncertującym na całym świecie, jednym z największych pianistów swojej epoki. W czasie I wojny światowej, wykorzystując liczne znajomości w świecie polityki, wspierał dążenia Polski do odzyskania niepodległości. W 1919 r., jako premier i minister spraw zagranicznych, stanął razem z Romanem Dmowskim na czele delegacji polskiej na konferencję pokojową w Paryżu i podpisał w imieniu Polski traktat wersalski.

Decyzją prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina D. Roosevelta, Paderewski, który zmarł podczas II wojny w Nowym Jorku, został pochowany na Narodowym Cmentarzu Wojskowym Arlington w Waszyngtonie. W 1992 r., na prośbę prezydenta Lecha Wałęsy, szczątki wielkiego Polaka sprowadzono do kraju i złożono w archikatedrze św. Jana w Warszawie.