"Festiwal jest wyjątkową okazją do obejrzenia filmów, które w znacznej części nie trafią do powszechnej dystrybucji, widzowie nie zobaczą ich w kinach, telewizji ani na DVD" - powiedział na środowej konferencji prasowej dyrektor festiwalu Jerzy Moszkowicz.

Reklama

W ramach festiwalu przygotowano dwa odrębne programy - dla dzieci i dla młodych widzów w wieku ponad 14 lat - podzielone na sekcje tematyczne: "Ale kino! Z klasą" - seanse przeznaczone dla uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, oraz "Ale kino! Z rodziną" - dla rodzin.

Jednym z głównych wydarzeń festiwalu będzie konkurs filmów o nagrody Złotych Koziołków. W konkursie rywalizować będzie 75 wybranych z ponad trzystu nadesłanych na konkurs obrazów. Jury przyzna cztery Złote Koziołki w kategoriach: aktorskiego i animowanego filmu dziecięcego oraz młodzieżowego.

Po raz pierwszy w historii festiwalu filmy oceniać będą dwa zespoły jurorów. Pierwszy będzie oceniać filmy animowane, których 43 zakwalifikowano do konkursu - tu wśród trójki jurorów jest m.in. rosyjski twórca animacji Aleksey Alexeev. Filmy aktorskie, których do konkursu zakwalifikowano 32, oceni pięcioosobowe jury, w którym zasiądzie m.in. Kanadyjczyk Vic Sarin, realizator ponad 100 filmów.Filmy oceniać będzie także jury młodzieżowe i dziecięce, najlepszy film wybiorą też widzowie obecni na seansach.

Kilkanaście filmów, które nie zostały zakwalifikowane do konkursu, będzie można zobaczyć w ramach cykli: Panorama Dzieci, Panorama Młodych oraz Kino dla Najmłodszych.

Od pięciu lat w ramach festiwalu prezentowany jest cykl "Ale kino! Z piłką", prezentujący filmy o tematyce piłkarskiej. Po tegorocznych prezentacjach widzowie będą mogli spotkać się z zawodnikami KKS Lech Poznań, zorganizowany też zostanie halowy turniej o Puchar Ale Kino!, z udziałem gwiazd polskiej piłki i pasjonatów piłki nożnej wśród ludzi kultury.

Nagrodę honorową Platynowe Koziołki za wybitne wydarzenie w dziedzinie filmu i kultury audiowizualnej dla młodego widza w 2010 otrzymały: TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu - za trzydzieści lat pracy, której efektem są piękne filmy, zachwycające dzieci w Polsce i na całym świecie; film "Magiczne drzewo", w reżyserii Andrzeja Maleszki, który stał się najczęściej nagradzaną i najbardziej docenioną polską fabułą na świecie w ostatnich latach; oraz wybitny czeski reżyser Vaclav Vorlicek w osiemdziesiąte urodziny, za dorobek filmowy dla najmłodszych, obejmujący m.in. telewizyjny serial "Arabella".

Reklama

Nagrody konkursowe zostaną rozdane na uroczystej gali, która odbędzie się w sobotę 11 grudnia. Festiwal zakończy się dzień później pokazami filmów.