Przegląd świątecznych souvenirów zaczynamy od zabawek, które bardziej niż dla dzieci nadają się dla rodziców. Designer Toys – popularne od lat 90. na Zachodzie ostatnio podbijają nasz rynek. Kolportowaniem kolekcjonerskich figurek autorstwa m.in. Maurycego Gomulickiego oraz Agaty Endo Nowickiej zajmują się portale Subnormal.pl i Vinylcanvas.com. Znajdziecie tam misia rozrabiakę z papierosem w zębach – dzieło Franka Kozika (39 zł).

Reklama

Czar PRL

Na fali peerelonostalgii firma Mamsam. pl wypuściła serię porcelanowych kubków ze stylizowanymi grafikami. Inspiracją były naczynia ze społemowskich barów i restauracji. Jeśli chcecie przypomnieć sobie, jak smakowała bawarka w szkolnej stołówce, zaparzcie i wypijcie gorący napój w naczyniu (40 zł) zaprojektowanym przez Magdę Piwowar, Łukasza Kosę lub Bartka Stefaniaka. Lista sklepów na stronie producenta.

Awangarda w bibliotece

Półka nie musi być banalna – udowadnia Izraelczyk Ron Arad, którego meble w artystyczny sposób przeczą prawom fizyki. Zaletą półki biblioteczki Bookworm jest nieskończona ilość kombinacji, w jakich można ja zawiesić na ścianie. Cena tej aluminiowej taśmy z 7 lub 11 podpórkami (w zależności od modelu) zaczyna się od tysiąca złotych w górę. Do kupienia na stronie www.zoomzoom.pl.Dmuchana sofa z papieru

Coś dla ekologów. Sofa wykonana w 100 procentach z biodegradowalnych materiałów, pasująca do każdego wnętrza, bo nadmuchiwana. Pomysłodawcami mebla są Agata Kulik oraz Paweł Pomorski występujący pod szyldem duetu Malafor. Sofę można kupić za ok. 800 zł na stronie artystów lub na portalu ecomateria.pl.

Bananowa miska

"Piękno nie jest już uzależnione od estetycznych reguł. Nadszedł czas inteligentnych, dowcipnych i konceptualnych projektów" – czytamy na stronie internetowej amerykańskiego projektanta Harry’ego Allena. Jeśli podpisujecie się pod tym stwierdzeniem, spodoba się wam jego złota misa w kształcie kiści bananów. Ten przedmiot przypomina kpiąco-pompatyczne prace Jeffa Koonza i podobnie jak jego rzeźby w zaskakujący sposób spaja tworzywo i funkcje przedmiotu w (cokolwiek kiczowatą) całość. Koszt dekoracyjnej misy z odlewu – 485 zł (www.zoomzoom.pl).

Ptaki ze szkła

Każdy z ptaków Oiva Toikka jest inny. Kolorowe figurki są wydmuchiwane i ręcznie zdobione w należącej do projektanta manufakturze. Cena: od tysiąca złotych za sztukę (www.zoomzoom.pl).Dziecinada Jezierskiego

Postery tworzone przez Tymka Jezierskiego są rozbudowane graficznie oraz fabularnie – często opowiadają krótkie historie. Artysta mówi, że rysuje „prymitywistycznie i dziecinnie”. Część prac sprzedaje na stronie tymekjezierski. com. Ceny od 250 zł w górę.

Etnotorebka

Natalia Klęska specjalizuje się w etnodesignie. Jej ręcznie wykonane torebki są z naturalnych materiałów. Kubistyczne bryły łączy z motywami ludowymi – kwiatowymi ornamentami z wycinanek. Torebki (od 60 zł) są do kupienia na stronie www.ludowomi.pl.