"Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" - niemy film z 1918 r. z Polą Negri - ma promować Polskę podczas jej prezydencji w UE. Projekt, który pierwotnie miał kosztować 2,5 mln zł, opracowała Filmoteka Narodowa.

Reklama

W nadesłanym PAP w poniedziałek wieczorem komunikacie podano, że decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego z dnia 14 marca 2011 roku "dofinansowanie dla projektu Filmoteki Narodowej +Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów+ udzielone w ramach programu ministra +Polska Prezydencja 2011 - Promesa+ zostało zmniejszone z kwoty 2,5 mln zł do kwoty 1,5 mln zł".

Film miał promować polską prezydencję w dziesięciu miastach świata. Jak napisał w poniedziałek Maciej Babczyński: "Minister kultury przychylił się do wspólnego wniosku dyrektorów Filmoteki Narodowej i Instytutu Adama Mickiewicza, którzy ograniczyli zasięg realizacji projektu, proponując jednocześnie stosowne ograniczenie finansowania".W komunikacie rzecznik ministerstwa nie podał jednak, w jaki konkretnie sposób "zasięg realizacji" projektu został ograniczony.

Reklama

Jak napisał Babczyński: "W czasie Polskiej Prezydencji w UE odbędą się pokazy polskich filmów m. in. w Moskwie, Londynie, Paryżu, Tokio czy Pekinie. Prezentowane będą filmy z dorobku młodych twórców oraz te, które osiągnęły już sukcesy na festiwalach czy przeglądach, jak +33 sceny z życia+ Małgorzaty Szumowskiej. Wśród propozycji zgłoszonych do pokazów w ramach projektu znalazły się również +Sztuczki+, +Plac Zbawiciela+, +Pora umierać+, +Zero+, +Tatarak+, +Ucieczka z kina Wolność+, +Wojna polsko - ruska+ i +Rewers+. Prezentowany będzie także dorobek studia filmowego Se- Ma- For, twórczość Zbigniewa Rybczyńskiego oraz najważniejsze dzieła polskiej animacji".

Reklama

"Uzyskane środki w wysokości 1 mln zł przeznaczone zostaną na zwiększenie dofinansowania projektów, które uzyskały wysokie oceny merytoryczne w trakcie regulaminowej procedury oceny wniosków" - zapowiedział rzecznik ministra kultury. PAP nie udało się w poniedziałek doprecyzować, o które projekty chodzi.

Film z 1918 roku pt. "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" z udziałem legendarnej gwiazdy kina niemego - Poli Negri (Apolonii Chałupiec) jest jednym z projektów dofinansowanych ze środków europejskich w ramach resortowego programu "Polska prezydencja 2011 - Promesa".

"Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" ("Mania. Die Geschichte einer Zigarettenarbeiterin") to film produkcji niemieckiej w reż. pochodzącego z Węgier Eugena Illesa i wg scenariusza Hansa Brennerta, który miał premierę 8 listopada 1918 r. 20-letnia wówczas Pola Negri (właściwie - Apolonia Chałupiec) rozpoczęła od niego swoją międzynarodową karierę. Obraz ten jest rekonstruowany cyfrowo.

Decyzji, aby film promował Polskę podczas jej prezydencji w UE sprzeciwili się niektórzy filmowcy m.in. Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz, Krzysztof Zanussi, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski oraz dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz. "Ten film jest bardzo marny artystycznie" - ocenił Bromski w ubiegłym tygodniu w rozmowie z PAP.

Filmoteka Narodowa posiada prawdopodobnie jedyną zachowaną kopię filmu "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów", zrealizowanego w 1918 r. Film ten przez dziesiątki lat był uznawany za zaginiony. Obecnie, ta jedyna zachowana kopia jest poddawana rekonstrukcji cyfrowej z wykorzystaniem zaawansowanej technologii remasteringowej 4K.