Open’er Festival

Reklama

GDYNIA, 30.06 – 3.07

Duńczycy mają Roskilde, Anglicy Glastonbury, a my Open’era. Od 2006 roku, od kiedy impreza po raz pierwszy zagościła na lotnisku Babie Doły, wreszcie mamy festiwal, na który przyjeżdżają fani muzyki z całej Europy. Tradycyjnie rzeszy gwiazd towarzyszyć na nim będą zespoły praktycznie niegrane w radiowych rozgłośniach i muzycznych telewizjach. Wśród już ogłoszonych gwiazd znaleźli się m.in.: The Strokes, The National, Pulp, M. I. A., Hurts, James Blake, Coldplay i po raz pierwszy w Polsce jedna z najbardziej barwnych alternatywnych grup Primus. Formacja dowodzona przez charyzmatycznego Lesa Claypoola, jednego z najlepszych rockowych basistów świata, zaplanowała trasę koncertową po całej Europie, szykując fanów na premierę nowego albumu (choć prawdopodobnie ukaże się dopiero w przyszłym roku). Na pewno usłyszymy jednak piosenki z najlepszych płyt w ich karierze: "Sailing the Seas of Cheese" i "Pork Soda".

Polecamy również pierwszy polski występ Simian Mobile Disco. Brytyjska nurave’owa grupa gra szaleńcze koncerty. Powiedzieć, że biegają dookoła DJ-skiej konsoli, jednocześnie na niej grając, to mało.

Selector Festival

KRAKÓW, 3 – 4.06

Trzecia odsłona imprezy dla fanów alternatywnej elektroniki. Syntezatory w stylu lat 80. i krzykliwy głos pani z rudym irokezem, czyli Eleanory „Elly” Jackson, to znaki rozpoznawcze La Roux – jednej z gwiazd imprezy. To będzie pierwszy koncert duetu w Polsce, nie powinno na nim zabraknąć premierowych numerów, które mają znaleźć się na nowej płycie La Roux. Na Selektorze zagrają też Klaxons, Crystal Castles, The Orb, Ladytron, Hercules and Love Affair, Katy B i brytyjscy dance-punkowcy z Does It Offend You, Yeah?. Ci ostatni wydali niedawno swój drugi w karierze, znakomity album "Don’t Say We Didn’t Warn You".

Seven Festival

WĘGORZEWO, 7 – 10.7

Czysto rockowe spotkanie na Mazurach. Z już ogłoszonych gwiazd trzeba wymienić Samael, Moonspell, Indica, Touchstone oraz nowojorski Pro-Pain. Ci ostatni zagrają specjalną mieszankę swoich najlepszych metalowych kawałków z okazji 20-lecia istnienia zespołu. Wystąpi również czołówka polskiej sceny szeroko pojętego rocka, m.in. Kult, Strachy Na Lachy, Łąki Łan i D4D. My polecamy koncert nowofalowego zespołu 1984, który karierę zaczynał występami w Jarocinie w latach 80. W przerwach między koncertami gwiazd i rejsami żaglówką po jeziorze warto zajrzeć również na scenę grand prix, gdzie zagrają uczestnicy konkursu dla młodych polskich i zagranicznych zespołów rockowych.Rock In Summer

WARSZAWA, 21.06

Na tym minifestiwalu spotkają się fani zarówno punk rocka, jak i muzyki cygańskiej. Jednym i drugim na pewno przypadnie do gustu występ szalonej kapeli ośmiu imigrantów z Europy Wschodniej Gogol Bordello. Teatralno-cygańska formacja Ukraińca z sumiastymi wąsami Eugene’a Hütza ma za sobą wspólne występy m.in. z Flogging Molly i Primusem. Tym razem wystąpią z nimi polskie składy Heroes Get Remembered oraz Happysad. Imponująco zapowiada się druga odsłona festiwalu – 16 sierpnia. Gwiazdą będzie Deftones. Królowie amerykańskiego alternatywnego metalu nagrali do tej pory sześć płyt. Ostatnią znakomitą "Diamond Eyes" w zeszłym roku.

Sonisphere Festival

Reklama

WARSZAWA-BEMOWO, 10.06

Każdy z zagranicznych zespołów, które znalazły się na plakacie reklamującym drugą polską odsłonę Sonisphere Festival, tworzy historię ciężkiego grania. Killing Joke to jedna z najważniejszych grup postpunka z 30-letnim stażem. Volbeat to hardcore’owo-rockabilly’owi królowie z Danii. Motorhead to legenda brytyjskiego mocnego grania. Wystąpią też amerykańscy metalowcy z Mastodon, którzy mieli zagrać na Sonisphere 2010, ale odwołali swój koncert. Główne danie to kamień milowy heavy metalu, zespół Iron Maiden. W line-upie znalazły się też polskie składy Hunter oraz Corruption.

51. Krakowski Festiwal Filmowy

KRAKÓW, 23 – 29.05

Tegoroczna edycja zapowiada się wyjątkowo, nie tylko z racji tego, że KFF wkracza w drugie półwiecze działalności, lecz także z powodu rekordowej liczby filmów zgłoszonych do konkursów – było ich aż 2700. Tradycyjnie najmocniejszym punktem festiwalu będzie międzynarodowy konkurs dokumentów, a w nim: historia o wykonawcy wyroku śmierci na Adolfie Eichmannie, dzieje ruchu Czarnych Panter, opowieści o selekcjach w paryskim klubie oraz nieudanych operacjach zmiany płci. Polscy twórcy zabiorą nas do Kambodży, Argentyny, a nawet do Kałmucji i Kirgizji. KFF to świat w pigułce. Także dosłownie, bo filmem otwierającym festiwal będzie słynny "Life in a Day", projekt, którego celem była rejestracja jednego dnia życia na Ziemi. Na tych, którzy od dokumentu wolą fabuły lub animacje, czeka krótkometrażowa komedia z udziałem Anthony’ego Hopkinsa ("Trzecia zasada" w reż. Aundre Johnsona) oraz nowa produkcja Piotra Dumały ("Dr Charakter przedstawia").Spotkania Teatralne

GLIWICE, 6 – 16.05

Przegląd najważniejszych przedstawień z całej Polski zainauguruje w tym roku koncert artystów związanych z Piwnicą pod Baranami. Gośćmi Spotkań będą Tadeusz Słobodzianek, Monika Strzępka, Paweł Demirski oraz Wojciech Pszoniak, który opowie o młodości spędzonej w Gliwicach. W programie m.in "Nasza Klasa" warszawskiego Teatru Na Woli.

Festiwal Sztuki Mimu

WARSZAWA, 27 – 31.05

Warsztaty Teatru Sztuki Mimu „Silence of the Body/Milczące Ciało” Stefana Niedziałkowskiego obejmują nie tylko ćwiczenia przeznaczone dla mimów pragnących doskonalić swoje umiejętności, lecz także prezentacje skierowane do publiczności. Wśród nich premiera spektaklu Teatru Sztuki Mimu pt. "Meritum/Essence" w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki.

Przegląd Kino na Granicy

CIESZYN, 28.04 – 3.05

Konfrontacja trzech kinematografii: polskiej, czeskiej i słowackiej. Nadchodząca edycja, poza przeglądem najnowszych produkcji z tych trzech krajów, oferuje przede wszystkim interesujące retrospektywy: czeskiego reżysera i pedagoga, założyciela praskiej szkoły filmowej FAMU Otakara Vavry, braci Miloslava i Igora Luthrów oraz Adama Sikory. Będzie również okazja, aby przypomnieć sobie dzieła z muzyką Krzysztofa Komedy.Kaliskie Spotkania Teatralne

KALISZ, 7 – 14.05

Ten festiwal to przede wszystkim święto aktorów. 26 lat temu Maciej Grzybowski, ówczesny dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, oraz Ryszard Bieniecki, kierownik literacki placówki, zdecydowali, aby dotychczasową formułę imprezy – czyli przegląd spektakli – przekształcić w festiwal sztuki aktorskiej. Od tamtej pory Kaliskie Spotkania Teatralne służą prezentacji wybitnych kreacji, a wśród laureatów poprzednich edycji znaleźli się tacy aktorzy, jak: Jerzy Stuhr, Danuta Stenka i Jan Peszek. Poza nagrodami aktorskimi przyznawane jest grand prix dla najlepszego przedstawienia. W tym roku zawalczą o nie m.in.: "Nasza Klasa" Ondreja Spišáka, "Migrena" Anny Augustynowicz, "Utwór o matce i ojczyźnie" Jana Klaty czy otwierający festiwal "Mój Nestroy" w reżyserii Rudolfa Zioło (w roli głównej Tomasz Kot).

Tofifest

TORUŃ, 25.06 – 1.07

Od skromnej imprezy prezentującej filmy wyłącznie offowe do jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju – tak wyglądała ewolucja toruńskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Tofifest nie gnuśnieje ani tym bardziej nie spoczywa na laurach, ambicją organizatorów nadal jest prezentowanie ciekawych debiutów (konkurs "On air") oraz retrospektywy twórczości europejskich mistrzów kina. Na zdjęciu kadr z „10 do 11” Pelina Esmera – laureata grand prix w zeszłym roku.

FPFF w Gdyni

GDYNIA, 6 – 11.06

Po rezygnacji Mirosława Borka na nowego dyrektora artystycznego FPFF powołany został Michał Chaciński – dziennikarz kulturalny, krytyk filmowy i tłumacz. Komitet organizacyjny docenił jego nowoczesną i otwartą na nowe pokolenie twórców koncepcję rozwoju festiwalu. Formuła imprezy pozostaje na razie bez zmian. Największe emocje budzi jak co roku konkurs główny, do którego kwalifikowane są najlepsze produkcje fabularne (część z nich właśnie w Gdyni ma swoją premierę).