Do akcji przyłączyło się blisko 60 muzeów. Po raz pierwszy w wydarzeniu wezmą udział Muzeum TVP, Muzeum Legii, Muzeum Neonów oraz Muzeum Erotyki.

Reklama

>>> Czytaj także: Noc Muzeów w Warszawie: zobacz "Damę z gronostajem"

Zwiedzanie warto rozpocząć od pl. Bankowego, gdzie o godz. 18 stanie specjalny namiot, w którym będą rozdawane foldery z programem Nocy Muzeów, mapy dojazdu i materiały informacyjne. Z placu startować będą wszystkie specjalne linie autobusowe, które dowiozą zwiedzających do większości placówek. Jedną z nich, oznaczoną literą A - będą obsługiwać zabytkowe "ogórki" na trasie z pl. Bankowego do Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dobrym sposobem na ułożenie sobie własnego planu zwiedzania jest skorzystanie z folderu (drukowanego lub dostępnego tutaj >>>), w którym zamieszczono praktyczną legendę. Trzema kolorami zaznaczono wydarzenia skierowane do różnych grup. Kolor niebieski - to atrakcje dla większej liczby osób, kolor różowy - to tańce lub wspólne śpiewanie, a zielony oznacza imprezy dla dzieci. W programie zamieszczono także piktogramy, które informują o dostępie dla niepełnosprawnych czy o placówkach czynnych dłużej.

>>> Czytaj także: Noc Muzeów u prezydenta, premiera i w parlamencie

Z okazji obchodzonego Roku Marii Skłodowskiej-Curie szczególne wydarzenia planowane są na ul. Freta 16 - przed rodzinnym domem noblistki, w którym dziś działa muzeum jej imienia. Podczas gry miejskiej "Śladami Marii Skłodowskiej-Curie. Napromieniuj się wiedzą" jej uczestnicy dowiedzą się, co znajdowało się we fiolkach uczonej i jak wyglądały jej Noble.

Tylko przez kilka godzin na Zamku Królewskim w Warszawie znowu będzie można oglądać "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci. Dzieło będzie prezentowane w ramach warszawskiej Nocy Muzeów, od godziny 19 do 1 w nocy.

Reklama

>>> Czytaj także: Noc Muzeów w Warszawie: zobacz dzieła utracone

Przez całą noc wszyscy, którzy odwiedzą Kordegardę, będą mogli wziąć udział w akcji audiowizualnej. Wystarczy przyjść i nagrać przed kamerą własną interpretację fragmentu wiersza Czesława Miłosza. W ten sposób powstanie instalacja, w której poszczególne osoby czytają inny wers tekstu poety. Każdy z uczestników tego wydarzenia dostanie mailem całość nagrania, a odwiedzający galerię będą mogli je odtworzyć.

Muzeum Historyczne m.st. Warszawy zaprasza m.in. na wysłuchanie Hejnału Warszawy i wspólnego odśpiewania piosenki "Jak przygoda to tylko w Warszawie" (rynek Starego Miasta i Barbakan).Historyczny budynek PAST-y po raz kolejny zostanie otwarty dla zwiedzających. Na uczestników wydarzenia, czekać będą m.in. wystawa zabytkowych i rekonstruowanych pojazdów wojskowych i motocykli, projekcje filmów przybliżających historię Powstania Warszawskiego, ekspozycja odwzorowująca realia powstańcze oraz możliwość podziwiania współczesnej Warszawy z tarasu widokowego na XI piętrze budynku. Szczególnym punktem programu będą inscenizacje, podczas których warszawiacy obejrzą próbę rekonstrukcji zdobycia PAST-y z 20 sierpnia 1944 roku.

>>> Czytaj także: Noc Muzeów: TVP zaprasza na noc z gwiazdami

W Pałacyku Cukrowników, siedzibie Instytutu Adama Mickiewicza zaplanowano premierę i jedyną polską odsłonę projektu zagranicznego programu kulturalnego polskiej prezydencji - "I, culture. warsztat nowoczesnego rzemiosła". Performance w przestrzeni publicznej animowany przez artystkę i projektantkę mody Monikę Jakubiak, łączy elementy sztuki, mody i rzemiosła. Jego efektem będzie stworzenie pierwszej części gigantycznej, globalnej układanki "I, Culture", której kolejne elementy powstaną w Londynie, Paryżu, Madrycie, Brukseli, Berlinie, Kijowie, Mińsku, Moskwie, Tokio, Pekinie oraz Kopenhadze.

Nocny Festiwal Historycznych Gier Planszowych odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" im. Janusza Kurtyki. Najlepsze prace artystów z "Pracowni nr 6" przy warszawskiej ASP pokazane zostaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

>>> Czytaj także: W Noc Muzeów w IPN Nocny Festiwal Planszowych Gier Historycznych

Koncert muzyki i tańca w wykonaniu mnichów z klasztoru Drepung odbędzie się w Muzeum Azji i Pacyfiku; w Muzeum Harcerstwa będzie można zrobić sobie zdjęcie w historycznych strojach w harcerskim atelier; rysowanie przyszłej siedziby Muzeum Historii Polski zaplanowano w tymczasowej siedzibie placówki - przy Senatorskiej 35.

Szczegółowy program na stronie www.noc-muzeow.pl.

>>> Czytaj także: Noc Muzeów 2011 - przewodnik po atrakcjach