Wystawa "Polska. Skarby i kolekcje artystyczne, czyli Złote Czasy Rzeczypospolitej" jest elementem promocji polskiego przewodnictwa w Radzie UE. Polska prezydencja rozpocznie się 1 lipca.

Reklama

"Otwarcie wystawy to symboliczne zaznaczenie polskiej prezydencji w Hiszpanii, symboliczne przybliżenie polskiej kultury i historii Hiszpanom" - mówił dziennikarzom prezydent Komorowski. "Za tym powinna iść współpraca gospodarcza i polityczna" - podkreślił.

Zaznaczył, że "każdy, kto odwiedzi tę piękną wystawę, nie tylko obejrzy +Damę z gronostajem+, ale musi odnieść wrażenie, że jest ogromna zbieżność emocjonalna i mentalna Polaków i Hiszpanów".

Wystawę przygotowało Muzeum Narodowe w Krakowie. W 11 salach Pałacu Królewskiego będzie prezentowanych 200 dzieł sztuki odzwierciedlających dzieje Polski od końca średniowiecza do rozbiorów. Honorowy patronat nad nią objęli prezydent Komorowski i król Juan Carlos.

Najważniejszym eksponatem na wystawie jest dzieło Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem" - namalowany ok. 1490 r. portret Cecylii Gallerani, młodej damy mediolańskiego dworu, kochanki księcia Ludovica Sforzy. Obraz został zakupiony przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego ok. 1800 r. i trafił do rąk jego matki, księżnej Izabeli z Flemingów Czartoryskiej, która w 1801 r. otworzyła w Puławach pierwsze w Polsce publiczne muzeum.

Na wystawie w Madrycie zaprezentowano też m.in. obraz z początku XVI wieku przedstawiający św. Stanisława, renesansowy portret zbiorowy Jagiellonów namalowany w warsztacie Łukasza Cranacha młodszego, portret króla Stefana Batorego autorstwa Marcina Kobera. Goście królewskiego pałacu będą mogli zobaczyć oprawę książki haftowaną w XVI wieku przez królową Annę Jagiellonkę, gotyckie berło Uniwersytetu Jagiellońskiego, pierwsze wydanie dzieła Mikołaja Kopernika "De revolutionibus orbium coelestium".

Przed otwarciem wystawy prezydent Bronisław Komorowski i król Hiszpanii Juan Carlos rozmawiali w cztery oczy. Polski prezydent ocenił, że była to rozmowa "otwierająca perspektywy na przyszłość".

"Król, który odgrywa konkretną rolę w ustroju państwa hiszpańskiego, jest orędownikiem współpracy polsko-hiszpańskiej, a także wymiany kulturalnej" - powiedział Komorowski. Zaznaczył, że Juan Carlos jest bardzo dobrze zorientowany m.in. we współpracy gospodarczej między naszymi krajami.

Z Madrytu prezydent odlatuje do Rzymu, gdzie weźmie udział w uroczystościach z okazji rocznicy utworzenia Republiki Włoskiej.